لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۱

آغاز روند اشتغال‌زایی در فاریاب و خواست صدها جوان بیکار از این روند


افتتاح برنامه اشتغال‌زایی در ولایت فاریاب

مسئولان محلی در ولایت فاریاب می‌گویند، با هزینه ۶۱۶ میلیون افغانی برای خانواده های بیجا شده و به آسیب دیدگان از همه‌گیری ویروس کرونا فرصت‌های شغلی ایجاد می‌شود، صدها جوان بیکار از مسئولین می‌خواهند تا زودتر با شفافیت کامل از این برنامه مستفید شوند.

گل احمد دکاندار دیروز و بیکار امروز که در شهر میمنه زندگی می‌کند، می‌گوید او در کنار سرک در این شهر غرفه فلزی داشت و مواد غذایی می‌فروخت، اما نزدیک یکسال قبل به علت همه‌گیری ویروس کرونا کارش ورشکست شده است.

یک کارگر در حال پائین کردن بوری های آرد از یک موترباربری در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب
یک کارگر در حال پائین کردن بوری های آرد از یک موترباربری در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب

گل احمد می‌گوید حالا از بیکاری خسته شده، منتظر است تا از برنامه اشتغال‌زایی که در میمنه آغاز شده مستفید شود: "قبلاً وظیفه داشتم اما بخاطر شیوع ویروس کرونا از رفتن به وظیفه باز ماندم البته این می‌تواند که رنج آور باشد برای جوانانی‌که در خانه بیکار بمانند ممکن بر روح و روان تاثیر منفی کند."

افزون بر گل احمد، نقیب‌الله همچنان کار دوامدار ندارد. وی باخانواده ۹ نفری به علت ناامنی از قیصار به شهر میمنه پناه برده و حالا در شهر حمالی می‌کند.

نقیب‌الله می‌گوید روزانه حدود ۲۰۰ افغانی کار می‌کند و آنهم همه روزه برایش میسر نمی‌شود. او نیز از آغاز روند اشتغال‌زایی استقبال می‌کند و خواهان مستفید شدن از آن است: "دو متر تار در شانه ما همه روزه بلند کردن بار سنگین از موترها کار ماست اما آنهم همیشه برای ما میسر نمی‌شود اگر یک کار دوامدار باشد و حداقل روزانه ۳۰۰ افغانی هم کار کنیم خوش‌حال می‌شویم."

جاوید کیوان شاروال میمنه د
جاوید کیوان شاروال میمنه د

با این همه احمد جاوید کیوان شاروال میمنه در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید، کار سروی روند اشتغال‌زایی در نواحی ده گانه میمنه آغاز شده و هزینه مجموعی آن ۶۱۶ میلیون افغانی می‌باشد که از طریق برنامه میثاق شهروندی تمویل می‌شود.

کیوان می‌گوید برنامه اشتغال‌زایی حاوی ۱۰۰ شورای انکشافی محل، ۲۰ شورای انکشافی گذر و ۲۸ شورای توسعه بازار می‌باشد که در آن حدود ۳هزار تن در بخش تطبیق پروژه‌های ساختمانی و توسعه بازار صاحب کار خواهند شد.

او در مورد بیشتر گفت: "هدف این برنامه کار فراهم کردن برای بی‌بضاعت‌ها، مهاجرین، و برای عودت کنندگان و کسانیکه در دوره کرونا کار و بارش را از دست داده اند یعنی میدان نشین ها کراچی بان‌ها دست فروشان و برای اینها کمک می‌شود مستقیم و غیر مستقیم برای ۳هزار تن صاحب کار می‌شوند."

شاروال میمنه همچنان گفت که مدت زمان تطبیق این برنامه ۳سال می‌باشد.

با این همه ریاست کار و امور اجتماعی فاریاب از تطبیق برنامه اشتغال‌زایی استقبال می‌کند، کریمه بیهقی رئیس کار و امور اجتماعی فاریاب در صحبت با رادیو آزادی گفت بعد از شیوع ویروس کرونا بیکاری در فاریاب به بیشتر از هفتاد درصد رسیده است وی امیدوار است تا با تطبیق همچو برنامه ها آمار بیکاری در این ولایت کاهش چشم‌گیر داشته باشد.

XS
SM
MD
LG