لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۵

جمهوری‌خواهان در مورد برکناری لیز چینی از رهبری این حزب رای‌گیری می‌کنند


لیز چینی رهبر حزب جمهوری‌خواه

انتظار می‌رود امروز چهارشنبه (۱۲ می) جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان ایالات متحدۀ امریکا، لیز چینی را از سمت رهبری جمهوری‌خواهان، برکنار کنند.

این حرکت در لحظات مهم رهبری این حزب صورت می‌گیرد و نشانه‌ای از نفوذ پایدار دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق است.

لیز چینی سومین فرد با نفوذ جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان امریکا و دختر دیک چینی معاون رئیس جمهور سابق است که اخیراً ترمپ را تهدیدی برای حاکمیت قانون و اصول حزب محافظه کار، خوانده است.

لیز چینی به طور آشکار آنچه را که "دروغ بزرگ" ترمپ در مورد تقلب گسترده در انتخابات ماه نومبر خوانده به آزمون کشیده و رئیس جمهور سابق را به تحریک طرفدارانش در جریان آشوب‌های ششم جنوری که به حمله ساختمان کانگرس امریکا منجر شد، متهم کرده است.

لیز چینی در زمرۀ ۱۰ جمهوریخواه دیگر قرار دارد که در مجلس نمایندگان از استیضاح دونالد ترمپ حمایت کرده اند.

قرار است که برای برکناری او از ریاست مجلس نمایندگان ۲۱۲ نمایندۀ جمهوری‌خواه در عقب درهای بسته تشکیل جلسه دهند و رای گیری کنند.

اگر برکناری لیز چینی توسط نمایندگان جمهوریخواه تصویب شود، به طور گسترده به حیث برجسته شدن کنترل دونالد ترمپ رئیس جمهور سابق امریکا بر این حزب و در بین رهبران جمهوری خواه، به ویژه در مجلس نمایندگان تلقی خواهد شد.

لیز چینی نماینده جمهوریخوا از ویومنگ در آستانه این رأی گیری سخنرانی کوتاه و شدید را در مجلس نمایندگان برای دشمنان جمهوریخواه خود انجام داده و از موقعیت خود دفاع کرده است.

لیز چینی گفته که سکوت و نادیده گرفتن دروغ، دروغگو را جسور می‌سازد و او نمی‌تواند با سکوت تماشا کند که دیگران حزب جمهوریخواه را در مسیری هدایت کنند که حاکمیت قانون را رها کرده و به جنگ صلیبی رئیس جمهور سابق می‌پیوندد تا دموکراسی را تضعیف کند.

کوین مک کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان و نمایند جمهوری خواه از کالیفرنیا که خواستار رأی‌گیری برای برکناری لیز چینی شده، گفته است، این اقدام به حفظ وحدت حزب جمهوریخواه مربوط است و به مجازات منتقدان دونالد ترمپ ارتباطی ندارد.

مک کارتی در اوایل این هفته به همكاران خود نوشت كه لازم است که جمهوری خواهان قبل از انتخابات ۲۰۲۲ کانگرس در حالی که امیدوارند كنترل مجلس را از دموكرات‌ها بدست آورند، باید متحد شوند.

دونالد ترمپ، مک کارتی و استیو اسکالیز فرد شماره دوم جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان از الیز استفانیک نمایندۀ نیویارک و یکی از طرفداران رئیس جمهور سابق ترمپ به حیث جانشین لیز چینی، حمایت کرده اند.

مک کارتی جایگزینی، لیز چینی را راهی از بین بردن اختلافات درونی حزب جمهوریخواه دانسته، اما برخی‌ها معتقدند که این اقدام فقط مشکلات جمهوری خواهان را عمیق‌تر ساخته، رای دهندگان متزلزل را از این حزب دور می‌سازد.

میت رامنی سناتور جمهوری خواه و منتقد دونالد ترمپ، در توییتر خود نوشته که اخراج لیز چینی از رهبری جمهوریخواهان، یک رای دهنده اضافی هم برای این حزب به دست نمی‌آورد، اما هزینه‌های زیاد برای جمهوریخواهان خواهد داشت.​

XS
SM
MD
LG