لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۱

مسئولان صحی: ملاعبدالمنان نیازی برای درمان به کابل منتقل شده است


ملاعبدالمنان نیازی، معاون سیاسی شاخه انشعابی گروه طالبان

مسئولان صحی در هرات می‌گویند که ملاعبدالمنان نیازی، معاون سیاسی شاخه انشعابی گروه طالبان جهت درمان به کابل منتقل شده است.

ملاعبدالمنان نیازی شب گذشته درحمله مردان مسلح به شدت زخمی شده وسه تن ازافرادش نیزکشته شده اند.این رویداد درمنطقه پیرخوله درمرزمیان ولسوالی گذره وادرسکن صورت گرفته است.

افراد مسلح شامگاه روز چهارشنبه بالای ملاعبدالمنان نیازی، معاون سیاسی شاخه انشعابی گروه طالبان در مرز میان ولسوالی ادرسکن و گذره هرات حمله کرده‌اند.

عبدالوحید قتالی، والی هرات می‌گوید که در این حمله به‌شمول عبدالمنان نیازی، سه تن از افرادش کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند.

والی هرات مشخص نکرده است که این حمله از سوی کدام گروه صورت گرفته است.

یکی از اقارب نزدیک به ملاعبدالمنان نیازی به رادیو آزادی گفته است که وی به اثر کمین افراد مسلح ناشناس زخم برداشته است.

مسئولان صحی هرات می‌گویند که عبدالمنان به خاطر شلیک گلوله بر صورت‌اش به شفاخانه حوزوی هرات منتقل شده بود.

عارف جلالی، سرطبیب این شفاخانه به رادیو آزادی می‌گوید که بستگانش وی را جهت درمان به میدان هوایی هرات منتقل کرده‌اند، تا از آن طریق در کابل تحت درمان قرار بگیرد.

عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه شفاخانه حوزوی هرات
عارف جلالی، سرطبیب شفاخانه شفاخانه حوزوی هرات

تاکنون فرد و یا گروهی مسئولیت حمله بالای ملاعبدالمنان نیازی را بر دوش نگرفته. اما بارها، آقای نیازی ازمخالفت شدیدش با گروه طالبان به رهبری ملاهیبت‌الله آخندزاده سخن زده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان به رادیو آزادی گفته است که ملانیازی پس از جداشدن از طالبان، با بهره‌گیری از ظرفیت استخبارات حکومت افغانستان، علیه آنان تبلیغ می‌کرده است.

گروه انشعابی طالبان پس از همگانی شدن خبر فوت ملامحمد عمر، رهبر طالبان در سال ۱۳۹۴به رهبری ملامحمد رسول در منطقه زیرکوه ولسوالی شیندند اعلام موجودیت کرد.

در آن زمان ملامحمدرسول با حضور صدها تن از افراد مسلح، ملاعبدالمنان نیازی را به عنوان معاون سیاسی این گروه معرفی کرد.

بارها در ولایت هرات میان جنگجویان طالبان وفادار به ملاهیبت‌الله و ملاعبدالمنان نیازی درگیری‌های سنگین درمناطق مختلف به ویژه شیندند صورت گرفت. که درنتیجه ده‌ها ازدوطرف دراین درگیری‌ها کشته شدند.

XS
SM
MD
LG