لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۹

پنتاگون: در صورت نبود توافق صلح‌، امریکا در کنار دولت افغانستان می‌ایستد


آرشیف، مذاکرات میان افغانان در قطر

وزارت دفاع امریکا می‌گوید که در صورت نبود يک توافق صلح‌ در افغانستان، دولت امریکا در کنار دولت افغانستان می‌ایستد.

پس از اعلام زمان خروج نیروهای خارجی به ویژه نیروهای امریکایی از افغانستان، موضوع افغانستان همواره مورد بحث مقام‌های امریکا بوده است.

در تازه‌ترین مورد دیوید هلوی، سرپرست معاون وزارت دفاع امریکا در امور اقیانوس هند-آرام به روز چهارشنبه (۱۲ می) در نشستی در کمیتۀ خدمات نظامی مجلس نمایندگان امریکا از ادامۀ حمایت امریکا از افغانستان به ویژه نیروهای امنیتی این کشور خبر داده است.

آقای هلوی در پاسخ به پرسش‌های اعضای کمیتۀ خدمات ارتش مجلس نمایندگان امریکا گفته که در صورت نبود یک توافق صلح افغانستان، امریکا در کنار دولت افغانستان خواهد ایستاد.

هلوی افزود: "بلی! ما قصد داریم که با دولت افغانستان بیایستیم. یکی از موضوعاتی را که ما امروز درباره‌اش صحبت کردیم ادامهٔ پشتیبانی و کمک‌های ما به نیروهای افغان بود که هم‌پیمان ما هستند و نیز برای تامین ثبات و آوردن صلح در کشورشان می‌جنگند."

نیروهای ویژه افغانستان
نیروهای ویژه افغانستان

معاون وزارت دفاع امریکا در امور اقیانوس هند-آرام در این نشست بر تأمین منابع مالی نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه معاش‌ها و تجهیزات آنان و حمایت از نیروهای هوایی و نیروهای ویژۀ افغانستان تأکید کرد.

آقای هلوی می‌گوید: "ما منابع مالی مشخصی را اختصاص خواهد دادیم و به حمایت خود از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خوهیم داد. من فکر می‌کنم این (کمک) امسال اندکی کم خواهد بود. بلی نگهداشتن منابع مالی همکاران ما به خصوص معاش‌ها، تجهیزات و حمایت از نیروهای هوایی افغانستان و واحد عملیات‌های ویژه."

از سوی دیگر جنرال متیو ترالینگر، معاون امور سیاسی و نظامی ستاد ارتش امریکا در این نشست می‌گوید که او به توانایی نیروهای امنیتی افغانستان باور دارد.

این در حالیست که دولت افغانستان همواره اعلام کرده، نیروهای امنیتی افغانستان به خودکفایی رسیده اند و تنها در بخش مالی و تجهیزات به کمک‌های خارجی نیاز دارند.

اما گروه طالبان یک‌بار دیگر تأکید می‌کند که تنها راه برای امریکا عملی کردن توافقنامۀ صلح دوحه و خروج نیروهایش از خاک افغانستان است.

امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر
امضای توافقنامه صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه به رادیوی آزادی می‌گوید که امریکا باید از ۲۰ سال گذشته درس خوب گرفته باشد و دست از مداخله در امور افغانستان بردارد.

مجاهد گفت: "اجازه نمی‌دهیم که امریکا در کشور ما دخالتی داشته باشد و یا از کسی حمایت داشته باشد، اگر با زور این کار را کند و یا از فشار و سیاست‌های نادرست خود استفاده کند، بدون شک ۲۰ سال گذشته که تجربۀ بسیار خوب بود."

از سوی دیگر محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز پنج‌شنبه (۲۳ ثور) در ارگ ریاست جمهوری خروج نیروهای خارجی را بزرگ‌ترین فرصت در تاریخ معاصر افغانستان دانست و از طالبان خواست که راه حل سیاسی را انتخاب کند و از راه گفت‌وگو با دولت به توافق برسند.

XS
SM
MD
LG