لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۵۳

کشته شدن یازده غیرنظامی در روز اول آتش‌بس در افغانستان


آرشیف

امروز دومین روز آتش‌بس سه روزه در افغانستان است.

در روز اول عید و نخستین روز آتش‌بس در کشور، دست کم ۱۱ غیرنظامی در انفجار ماین‌ها جان باختند.

مقام ها گفتند که در دو انفجار در ولسوالی‌های میوند و پنجوایی ولایت قندهار ۷ غیرنظامی به شمول کودکان کشته شدند و ۳ تن زخم برداشتند. انفجاری دیگر در شهر کندز جان دو غیرنظامی را گرفت و ۱۴ تن را زخمی کرد. به اساس گزارش خبرگزاری رویترز ۲ غیرنظامی دیگر در ولایت غزنی در انفجار ماین کنار جاده جان باختند.

مسؤلیت این رویدادها را کس یا گروهی هنوز نپذیرفته است.

اما مردم در بسیاری مناطق کشور، روز عید را در فضای امن سپری کردند.

نجمه سادات، فعال مدنی در ولایت بغلان است. او در صحبت به رادیو آزادی خواستار تمدید آتش‌بس شد: "مردم بغلان در این اواخر شاهد درگیری‌های سنگین میان طالبان و نیروهای امنیتی بودند ولی خوشبختانه با آمدن عید آتش‌بس شد و مردم از این آتش‌بس خیلی رضایت دارند و دیروز خیلی خوش گذشت. تقاضای ما این است که آتش‌بس را تمدید کنند و دایمی بسازند تا ما بتوانیم به یک صلح دایمی دست پیدا کنیم."

زریالی فروتن باشندۀ شهر چاریکار مرکز ولایت پروان است.

فروتن به رادیو آزادی گفت که روز اول عید رمضان را به دُور از ترس و نگرانی از انفجار گذراند.

او هم می‌خواهد که آتش‌بس تمدید شود: "همه جای را به فکر آرام، دُور از انفجار و انتحار چکر زدیم، اگر آتش‌بس نمی‌بود،همو ترس و لرزۀ داشتیم که مبادا انفجار صورت بگیرد و مبادا که انتحار شود. به فکر آرام رفتیم به جا های که ناامن هم بود. خیلی از دوست‌های ما سفر کردند و رفتند چکر زدند. ما هم در مرکز و یک دو ولسوالی به فکر بسیار آرام رفتیم به مهمانی. از گروه طالبان و حکومت افغانستان می‌خواهیم که در زمان گفت‌وگوهای صلح آتش‌بس را ادامه بدهند."

طالبان یکشنبه شب به مناسبت عید رمضان آتش‌بس سه روزه را اعلام کردند و گفتند که به جنگجویان این گروه دستور داده شده است تا در این مدت در سراسر افغانستان، عملیات تعرضی را متوقف کنند.

ارگ ریاست جمهوری چندین ساعت پس از این اعلام طالبان گفت که به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده شده تا آتش‌بس را رعایت کنند.

ارگ و شورای عالی مصالحۀ ملی روی آتش‌بس دایمی تأکید کرده اند.

طالبان اما گفته اند که آتش‌بس را تمدید نمی‌کنند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر
محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحۀ قطر به صدای امریکا گفته که آتش‌بس دایمی پس از مذاکرات بین افغانان و رسیدن به تفاهم و ایجاد به گفتۀ او دولت جدید، صورت خواهد گرفت.

در این حال زلمی خلیل­زاد نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان در رشته تویتی‌های ناوقت دیروز گفت که از رهبران هر دوطرف می‌خواهد که صلح کنند.

او ضمن تبریکی عید افزوده که باید به مناسبت عید تعهد محکمی وجود داشته باشد و به مردم وعده داده شود که از هر نوع انتقام جویی مربوط به اختلافات گذشته پرهیز می‌شود.

خلیل­‌زاد همچنان گفته که دو طرف در فضای برادری گردهم آیند تا همۀ انرژی و استعداد ملت بدون ترس بر ایجاد جامعۀ بهتر متمرکز شود.

XS
SM
MD
LG