لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۵

پولیتیکو: با وخامت اوضاع در افغانستان، بازی ملامتی آغاز شده


آرشیف

روزنامه نیویارک تایمز در مقاله‌ای به درگیری‌های اخیر در هلمند نگاهی انداخته است.

در این مقاله آمده که شدت درگیری‌ها، خانواده‌ها را مجبور کرد که به شهر لشکرگاه مرکز هلمند، پناه بیاورند.

در بخشی از این مقاله آمده که نظامیان در خط مقدم جبهه در بارهٔ آتش‌بس سه روزه با طالبان به دیدهٔ شک و تردید می‌نگرند.

این نظامیان فکر می‌کنند که طالبان از فُرصت آتش‌بس به نفع خود استفاده کرده نیروهای خود در خط نخست را تجهیز و اکمال می‌کنند.

روزنامه از این نگرانی نظامیان افغان نیز یاد کرده که می‌گویند، طالبان پس از سه روز آتش‌بس، جنگ را با شدت بیشتر آغاز خواهند کرد.

نیویارک تایمز می‌نویسد که طالبان جنگ در هلمند را از اول ماه می زمانی شروع کردند که نیروهای امریکایی خروج از افغانستان را آغاز کردند.

نشریه پولیتیکو مقاله‌ای را زیر عنوان «با وخامت اوضاع در افغانستان، بازی ملامتی آغاز شده» منتشر کرده است.

نویسنده گفته که بیرون رفتن نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان هنوز در مرحله اول خود قرار دارد، اما در غرب سر از حالا نشان دادن انگشت ملامتی از دست دادن افغانستان به سوی یکدیگر، دراز شده.

نشریه در ادامه مقاله، به حمله روز سه‌شنبه بر مکتب سیدالشهدا اشاره کرده که در نتیجه آن حداقل۵۰ شاگرد کشته شدند.

در مقاله نوشته شده که تصرف بیشتر مناطق توسط طالبان و افزایش گروه‌های دیگر دهشت افگنی یک بار دیگر این تقاضا را تجدید می‌بخشد که رئیس جمهور جو بایدن ممکن است تعدادی از نیروها را در افغانستان بگذارد و وزارت دفاع امریکا برای حمایت از حکومت افغانستان دست به اقدام‌های اضافی بیشتر بزنند.

تا به گفتۀ نویسندهٔ این مقاله، افغانستان بار دیگر به دست گروه‌های تروریستی نیفتد.

نشریه پولیتیکو می‌نویسد که مقام‌های نزدیک به رئیس جمهور بایدن اداره دونالد ترمپ را مقصر می‌دانند که با طالبان توافق بست و پذیرفت که همه نیروهای امریکایی را تا اول ماه می از افغانستان بیرون می‌کند.

به نوشتۀ نشریه طالبان به تکرار این توافق را نقض کرده اند.

نشریه پولیتیکو در این مقاله از جیمز دابینز نمایندهٔ پیشین ایالات متحده برای افغانستان و پاکستان نقل قول کرده که گفته اگر اوضاع افغانستان از این بدتر شود، نظامیان امریکایی بر حکومت رئیس جمهور جو بایدن فشار خواهند آورد که استراتژی خود در باره افغانستان را تغییر دهد.

نشریه پولیتیکو می‌نویسد که اعضای هر دو حزب امریکا در مجلس سنا امیدوار اند که اداره رئیس جمهور جو بایدن را ترغیب کنند که ایالات متحده و متحدان آن پیش از این که دیر شود کار بیشتر را انجام دهد.

XS
SM
MD
LG