لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۱

روز دوم آتش‌بس؛ انفجار در یک مسجد در شکردره ۱۲ کشته و بیش از ۲۰ زخمی برجا گذاشت


آرشیف

روز دوم عید و آتش‌بس در افغانستان هم خالی از رویداد نبود‌.

وزارت امور داخله می‌گوید که در انفجار پس از چاشت امروز جمعه در مسجد "حاجی بخشی" ۱۲ تن کشته و بیش از ۲۰ تن زخمی شده‌اند.

حامد روشن معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت: "امروز ساعت ۱:۳۰ پس از چاشت امروز در مربوطات ولسوالی شکردره در منطقه قلعه مراد بیک، هنگام ادای نماز روز در یکی از مساجد انفجار صورت گرفته، که در اثر آن به تعداد ۱۲ تن از افراد ملکی شهید شده و بیش‌تر از ۲۰ دیگر مجروح گردیدند، تحقیقات ابتدایی ما نشان می‌دهد که این انفجار از اثر مواد جابجا شده در داخل مسجد صورت گرفته ولی هنوز تحقیقات ما ادامه دارد."

یک منبع امنیتی که نخواست از او نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت که همه قربانیان این رویداد غیر نظامیان اند و وضعیت صحی برخی از آنان خوب نیست.

‏طالبان با پخش اعلامیه‌ای دست داشتن در آنرا رد کرده و آنرا محکوم کرده‌اند، همچنین تاکنون مسئولیت این انفجار را هیچ کس یا گروهی به دوش نگرفته‌است.

این در حالی است که طالبان نیز مدعی شده که در دو مورد سربازان دولتی قصد ورود به مناطق تحت اداره این گروه را داشته‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی در ولایت غزنی و ولسوالی میوند ولایت کندهار تلاش کردند تا به محلات تحت اداره این گروه وارد شوند، اما جنگجویان این گروه بدون درگیری مانع آنها شدند.

اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گروه‌هایی را که به گفته‌ای او زیر چتر طالبان فعالیت می‌کنند متهم به تلاش به نقض آتش‌بس کرد.

روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
روح الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

روح‌الله احمدزی افزود که اما آنان با پاسخ نیروهای دولتی مواجه شدند: "گروه‌هایی که زیر چتر طالب هستند، ولی عملاً خود را جدا می‌بینند؛ از طالب، این گروه‌ها مرتکب نقض آتش‌بس شدند؛ ولی نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان اگر هر تحرکی داشتند، در مقابل‌شان از مردم خود جدی و قاطع دفاع کردند."

گروه طالبان در آستانه عید فطر برای سه روز عید آتش‌بس اعلام کرد و دولت هم با استقبال از آن به نیروهای خود دستور داد که آتش‌بس را رعایت کنند. محمداشرف غنی، رئیس جمهوری بر برقراری آتش‌بس دایمی تاکید کرده است.

در همین حال، خواست‌ها برای برقراری آتش‌‌بس‌ پایدار در میان مردم هم زیاد است.

نصرت باشنده شهر کابل و سمیع‌الله باشنده ولایت فراه به رادیو آزادی گفتند: "آرزوی ما از هر دو طرف این است که سر صلح دایمی و یک آتش‌بس دایمی کار کنند و بسیار خوش هستیم که عید را در یک فضای آرام تجلیل می‌کنیم."

"خواهش همه این است که یک صلح سرتاسری و دایمی در افغانستان حاکم شود و از طرف‌های درگیر می‌خواهم که تا به پای مذاکرات بنشینند تا در وطن ما یک صلح سرتاسری و دایمی حاکم شود."

با این حال، در روز نخست عید از یک رشته رویدادهای امنیتی گزارش شد که تلفاتی هم به دنبال داشته است.

در کندز انفجار بمب کنارجاده‌ای جان ۲ غیرنظامی را گرفت و ۱۴ تن را زخمی کرد. در قندهار دو انفجار مشابه جداگانه منجر به مرگ هفت غیرنظامی و زخمی شدن سه نفر شد. همچنین به گزارش رویترز، در غزنی هم بمب کنارجاده‌ای دو غیرنظامی را کشت.

تا کنون مسئولیت این انفجارها را هیچ فرد یا گروهی به دوش نگرفته‌است.

XS
SM
MD
LG