لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۷

وزارت صحت: در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰ تن در افغانستان به کووید۱۹ مبتلا شده اند


آرشیف، بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شفاخانه افغان جاپان در کابل

معاون سخنگوی وزارت وزارت صحت عامه گفته که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۰ تن به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

میرویس علیزی روز جمعه آخرین آمار شیوع ویروس کرونا را چنین توضیح داد: "در ۲۴ ساعت گذشته از آزمایش ۵۶۶ واقعه مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای دولتی و خصوصی در سراسر افغانستان، ۷۰ واقعۀ مثبت گردیده که تعداد مجموعی واقعات مثبت را به ۶۳۴۱۹ رسانده. همچنان ۱۵ مورد بهبود یافته و متأسفانه، شش مورد فوتی داشتیم."

به گفته منابع وزارت صحت افغانستان، در یک شبانه‌روز گذشته شش تن در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان داده‌اند.

دیروز پنجشنبه این وزارت شمار موارد جدید ابتلا به این بیماری را ۲۶۱ مورد اعلام کرد. در حالی که دید و بازدید عید همچنان ادامه دارد، آمار امروز نسبت به آمار دیروز کمتر است.

این حالی است که مقام‌های وزارت صحت از مردم خواسته‌اند که توصیه‌های بهداشتی را رعایت و از تجمع خوددداری کنند.

در همین حال، اداره ارگان‌های محلی از درگذشت نبی الهام، والی پیشین هلمند در اثر ابتلا به این بیماری خبر داده است. به گفته عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، آقای الهام در روزهای اخیر به دلیل بدتر شدن وضعیت سلامتش به کابل منتقل شده بود.

او یکی از آخرین مقام‌های بلندپایه دولتی است که در اثر ابتلا به این بیماری درگذشته است. پیش از این چند مقام ارشد دولتی از جمله محمدیوسف غضنفر، نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور اقتصادی و ریشه‌کنی فقر و سلیم خان قندوزی، والی ننگرهار در اثر ابتلا به این بیماری جان داده بودند.

براساس آمار رسمی وزارت صحت، از آغاز شیوع این بیماری در افغانستان تا اکنون، در این کشور ۲۷۳۶ نفر جان داده و ۵۴۶۳۴ نفر بهبود یافته‌اند.

به گفته منابع این وزارت، ولایت کابل بالاترین آمار ابتلا به این بیماری را دارد.

ولایت‌های هرات، قندهار، بلخ و ننگرهار از این نظر، به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG