لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۴۱

ملاعبدالمنان نیازی شب قبل در کابل درگذشت


ملاعبدالمنان نیازی معاون سیاسی گروه انشعابی طالبان.

ملاعبدالمنان نیازی معاون سیاسی گروه انشعابی طالبان شب گذشته درکابل فوت کرده است. نزدیکان او این حادثه را میپذیرند.

یک مقام محلی درولایت هرات که خواست نام آن فاش نشود مرگ ملاعبدالمنان نیازی را میپذیرد.

بستگان نزدیک به ملاعبدالمنان نیازی، معاون شاخه انشعابی گروه طالبان خبر جان باختن‌اش را در کابل تأیید می‌کنند.

محمد برادرزاده، آقای نیازی در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید که وی حوالی ساعت ۳:۳۰ دقیقه صبح روزشنبه در یکی از شفاخانه‌های، کابل جان داده است.

او می‌افزاید که ملاعبدالمنان نیازی قرار بود که جهت درمان به ترکیه منتقل شود.

او گفت:‌"خوب شده بودند یک مرتبه حالت شان بدشد، بعداً آنها را بردند به بخش آی‌سی‌یو و سپس فوت کردند. قرار بود که آنها را امروز صبح به خارج انتقال دهم که دیشب این اتفاق رخ داد."

برادرزاده آقای نیازی میگوید: تاکنون مشخص نیست که چه فرد و یا گروهی شامگاه روز چهارشنبه بالای عبدالمنان نیازی در منطقه موسوم به «پیرخوله» درمرزمیان ولسوالی گذره وادرسکن ولایت هرات حمله کرده است.

یک مقام محلی هرات به‌دلیل حساسیست موضوع که نخواست نامی از وی برده شود، خبر فوت عبدالمنان نیازی را تأیید می‌کند.

عبدالوحید قتالی والی هرات به رادیوآزادی گفته بود که سه مرمی درناحیه سروصورت آقای نیازی اصابت کرده است.

ملاعبدالمنان نیازی بعد ازاین رویداد به شفاخانه حوزه وی هرات انتقال داده شد وبعد ازاهتمامات ابتدایی ازسوی داکتران جهت تداوی به کابل پایتخت افغانستان انتقال یافت.

بارها ملا عبدالمنان نیازی، از عملکرد گروه طالبان به رهبری هیبت‌الله آخندزاده، رهبر فعلی گروه طالبان انتقاد کرده بود. او مدعی بود که گروه طالبان منافع کشورهای منطقه به شمول ایران و پاکستان را تأمین می‌کنند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان به رادیو آزادی گفته است که ملانیازی پس از جداشدن از طالبان، با بهره‌گیری از ظرفیت استخبارات حکومت افغانستان، علیه آنان تبلیغ می‌کرده است.

آقای نیازی بیشترفعالیت‌هایش را ازداخل کوه پایه‌های ولسوالی ادرسکن درجنوب شهرهرات برنامه‌ریزی میکرد.

گروه انشعابی طالبان پس از همگانی شدن خبر فوت ملامحمد عمر، رهبر طالبان در سال ۱۳۹۴به رهبری ملامحمد رسول در منطقه زیرکوه ولسوالی شیندند اعلام موجودیت کرد.

در آن زمان ملامحمدرسول رهبرگروه انشعابی طالبان با حضور صدها تن از افراد مسلح، ملاعبدالمنان نیازی را به عنوان معاون سیاسی این گروه معرفی کرد.

ملاعبدالمنان نیازی درزمان حاکمیت طالبان، والی هرات و والی بلخ بود. او یکی از نزدیکان و سخنگویان ارشد ملامحمدعمر، بنیانگذار تحریک طالبان بود.

بارها در ولایت هرات میان جنگجویان طالبان وفادار به ملاهیبت‌الله رهبر گروه طالبان و ملاعبدالمنان نیازی معاون سیاسی گروه انشعابی طالبان درگیری‌های سنگین در مناطق مختلف به ویژه شیندند صورت گرفت. که در نتیجه ده‌ها تن ازدوطرف دراین درگیری‌ها کشته شدند.

XS
SM
MD
LG