لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۸

شرکت برشنا: در دو هفته اخیر ۱۳ پایه برق در افغانستان منهدم شده اند 


آرشیف، یک پایه منهدم شده برق وارداتی به افغانستان

شرکت برشنا افغانستان می‌گوید در دوهفته اخیر سیزده پایه برق درمناطق مختلف کشور منهدم شده است.

پس از منهدم شدن بیش از ده پایه‌ برق در جریان دو هفته اخیر، شرکت برشنا افغانستان خواهان همکاری نهادهای امنیتی و باشنده‌های محل دربخش تامین امنیت این پایه‌ها شده است.

سنگر نیازی سخنگوی این شرکت امروز به رادیوآزادی گفت که در دوهفته اخیر سیزده پایه برق توسط ماین منهدم شده اند.

سنگر نیازی سخنگوی این شرکت برشنا
سنگر نیازی سخنگوی این شرکت برشنا

آقای نیازی افزود: "در دو هفته اخیر ۱۳پایه برق از سوی دشمنان مردم افغانستان تخریب شده اند. باید گفت که بازسازی و ترمیم هر پایه منهدم شده یکصدهزار دالر هزینه می‌بردارد. ما از ارگان‌های امنیتی خواهان همکاری شدیم و از مردم نیز تقاضا داریم در زمینه حفاظت از پایه‌ها با ما همکار باشند."

آقای نیازی گفت که این پایه‌ها در ناحیه هفدهم شهر کابل، ولسوالی کلکان، منطقه جنگل‌باغ ولایت پروان، ننگرهار، کاپیسا، بغلان و کندز با جاسازی ماین‌ها منهدم شده اند.

وی نگفت که چی کسانی در تخریب پایه‌های برق دست دارد، اما تاکید کرد که تا هنوز کسی و یا گروهی شرکت برشنا را تهدید نکرده و در این زمینه پول مطالبه نکرده است.

این درحالیست که به گفته مسئوولان این شرکت، شب گذشته یکی از پایه‌های برق در مربوطات ناحیه هفدهم شهر کابل منهدم شده و درنتیجه برق کابل و برخی ولایات قطع شده است.

مسوولان شرکت برشنا افغانستان می‌گویند کارمندان فنی به ساحه رسیده و کار ترمیم این پایه هم آغاز شده است.

یک پایه منهدم شده برق وارداتی به افغانستان
یک پایه منهدم شده برق وارداتی به افغانستان

برخی باشنده‌گان محل در شمال کابل بخصوص ولایت پروان نگران این وضعیت هستند و از همکاری شان برای حفاظت از پایه‌های برق سخن می‌گویند.

زریالی باشنده ولایت پروان از همکاری شان درحفاظت از این پایه ها اطمینان میدهد.

او افزود: "ما شاهد استیم که درچند هفته اخیر تا حال چندین پایه برق منهدم شده است. این مایه نگرانی ماست و نیروهای امنیتی هم تا حال این افراد را شناسایی نکرده اند. ما اطمینان میدهیم که در زمینه حفاظت این پایه‌ا با شرکت برشنا همکار استیم."

بریالی بهادری یکی دیگر از این باشنده‌گان است.

او افزود: از نظرما هم منهدم ساختن این پایه‌ها کار درست نیست، مردم کابل،‌ پروان و دیگر ولایات از نور برق محروم می‌شوند، بهتر است همه مردم در زمینه حفظ این پایه‌ها با ریاست برشنا همکار باشیم."

دراین حال وزارت داخله افغانستان از ادامه بررسی‌ها در زمینه شناسایی و بازداشت عاملان این رویدادها خبر میدهد.

احمد ضیا«ضیا» معاون سخنگوی این وزارت درمورد به رادیوآزادی گفت: "بررسی‌های ما برای شناسایی عاملان تخریب پایه‌ها به‌شدت ادامه دارد تا این افراد مخرب باز داشت و به پنجه قانون سپرده شوند البته درتلاش‌های ما یک سسلسه پیشرفت‌ها هم وجود دارد."

هرچند آقای ضیا در مورد پیشرفت‌های انجام شده جزییات ارائه نکرد، اما اخیراً پولیس ولایت پروان از بازداشت دوتن در پیوند به منهدم ساختن پایه‌های برق خبر داده بود.

ازسوی هم امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری در صفحه فیس بوک خود نوشته است که به زودی از دهکده‌اش برگشته است تا چگونه‌گی تخریب پایه‌های برق را بررسی کند.

آقای صالح درادامه نوشته است که سبوتاژ اقتصادی بخصوص دهلیز شمال مسأله مهم است و هیچ جنایتی را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

به اساس معلومات شرکت برشنا، افغانستان از کشور همسایه ازبیکستان ۴۶۰ میگاوات برق خریداری کرده که تنها ۳۰۰ میگاوات آن برای کابل اختصاص داده شده است.

افغانستان ۷۰ درصد برق مورد نیاز خود را از کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، ازبیکستان و ایران وارد کرده و ۳۰ درصد باقی مانده را از منابع داخلی تولید می‌کند.

XS
SM
MD
LG