لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۸ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۰۷

شورای عالی مصالحه: آماده ایم که گفتگوهای صلح را پس از عید ازسر بگیریم


آرشیف، شماری از نماینده‌گان سیاسی گروه طالبان در قطر

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که جنگ موجود در کشور تنها از راه گفتگو حل شده می‌تواند، نه از راه جنگ.

پس از دیدار هیئت‌های مذاکره کننده حکومت و طالبان در قطر، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید که وضعیت جاری کشور تنها از راه گفتگو حل شده می‌تواند.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا امروز به رادیوآزادی گفت که هیئت مذاکره کننده حکومت برای انجام این گفتگوها آماده‌گی کامل دارد.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان
فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان

نامبرده افزود: "برای حل جنجال‌های جاری افغانستان، ادامه گفتگوهای دوامدار و با معنا است جمهوری اسلامی افغانستان کاملاً آماده است تا این مذاکرات را به پیش ببرد، ما به این عقیده استیم که جنگ راه حل نیست و باید بیشتر تمرکز برگفتگوها شود."

این درحالیست که روز گذشته هیئت‌های مذاکره کننده حکومت و طالبان در دوحه پس از یک وقفه طولانی با هم دیدار کرده و روی ادامه گفتگوها تاکید کرده اند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید هردو طرف تعهد کرده اند که پس از این عید این گفتگوها را سرعت می‌بخشند.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان
محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان

او گفت: "در دیدار روز گذشته روی وضعیت جاری در کشور و ادامه مذاکرات بین‌الافغانی صحبت شد هردو طرف تاکید داشتند که گفتگوها پس از عید ادامه یابد."

گفتگوها میان هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان در قطر پس از آن به تا خیر افتاد که امریکا مدت بیرون ساختن نیروهای خود از افغانستان را تا ۱۱ سپتمبر تمدید کرد، این کار با مخالفت طالبان روبه‌رو شده و آنان روی عملی شدن توافقنامه دوحه تاکید کردند.

به اساس توافقنامه دوحه میان امریکا و طالبان، نیروهای امریکایی باید در ماه می افغانستان را ترک می‌کردند.

شریفه زرمتی یک عضو هیئت مذاکره کننده حکومت در قطر می‌گوید امیدواری وجود دارد که پس از عید طالبان با یک طرح جامع به میز مذاکره حاضر شوند.

په قطر کې د افغان مرکچي پلاوي غړې شریفه زرمتۍ
په قطر کې د افغان مرکچي پلاوي غړې شریفه زرمتۍ

خانم زرمتی افزود: "نشست که در روزهای عید انجام شود تاکید تیم جمهوریت بر این بود که باید آتش بس روزهای عید ادامه پیدا کند. و مذاکرات هم با قوت خود ادامه داشته باشد. تا برای وضعیت جاری در کشور یک راه حل دریافت شود."

گفتگوهای بین‌الافغانی درحالی دوباره آغاز شده است که قرار است آتش بس میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان به ساعت ۱۲ امشب خاتمه یابد.

مقام‌های دولت افغانستان و مردم عام خواهان ادامه این آتش بس شده اند، اما طالبان می‌گویند که برای ادامه آتش بس کدام تعهد نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه به رادیوآزادی گفت که آتش بس دایمی زمانی امکان‌پذیر است که در گفتگوهای سیاسی پیشرفت صورت گرفته و روی آن توافق شود.

این درحالیست که با وجود اعلام آتش بس در نتیجه انفجارها در روزهای نخست و دوم عید فطر ولایت‌های کابل، غزنی، کندهار و کندز ۲۳تن از اثر انفجارها کشته و شمار دیگر هم زخمی شدند.

خونین‌ترین رویداد حین ادای نماز جمعه دریک مسجد در ولسوالی شکر دره کابل رخ داد که واکنش‌های گسترده را به همراه داشت.

مقام‌های دولت افغانستان، سیاسیون و طالبان این رویداد را که در نتیجه آن به شمول مفتی نعمان ملاامام مسجد، ۱۲ تن کشته شدند و ۲۰ تن زخم برداشتند، را محکوم کردند.

تا حال مسوولیت این رویدادها را کسی به عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG