لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳۰ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۱

افتتاح ۳ شرکت تولیدی در هرات؛ در اوج نگرانی از بدترشدن وضعیت اقتصادی


نثار احمد فیضی غوریانی، وزیر صنعت و تجارت و سید عبدالوحید قتالی والی هرات در هنگام افتتاح کارخانه‌های سه شرکت تولیدی در ولایت هرات

در میان نگرانی از بدترشدن وضعیت اقتصادی، خبرهای امیدوارکننده‌ای می‌رسد.

سه شرکت تولیدی روزدوشنبه(۲۷ ثور) در هرات به فعالیت آغاز کرده اند. وزیر صنعت و تجارت در سفرش به هرات بر حمایت از صنعت‌گران تأکید کرده است.

سه کارخانه تولیدی به ارزش ده میلیون دالر امریکایی در شهرک صنعتی هرات افتتاح شد.

نثار احمد فیضی غوریانی، وزیر صنعت و تجارت در هنگام افتتاح این کارخانه‌ها می‌گوید که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، جهان متعهد به رشد اقتصادی افغانستان است.

نثار احمد فیضی غوریانی، وزیر صنعت و تجارت (چپ اول)
نثار احمد فیضی غوریانی، وزیر صنعت و تجارت (چپ اول)

او در سفرش به هرات تأکید دارد که خروج این نیروها نباید به دلسردی صنعت‌گران منجر شود؛ چرا که نیروهای افغان قادر به مهار تهدیدات امنیتی هستند.

او افزود:‌ "دنیا می‌خواهد که افغانستان به پا ایستاد شود و برای ما کمک می‌کنند، هر چند نیروهای خارجی از افغانستان می‌روند و این بیرون شدن آنها سر ما تأثیری نمی‌گذارد و شما صنعت‌گران و مردم تشویش نداشته باشید. ان‌شاالله نیروهای افغان می‌توانند از مرزها و وطن خود دفاع کنند."

سه خط خطوط تولید دارو، بیسکویت و لبنیات در هرات روز دوشنبه به فعالیت آغاز کرده‌اند.

کارخانه تولید لبنیات ظرفیت تولید دو تُن لبنیات را در روز دارد.

توریالی غوثی، یکی از سهام‌داران این کارخانه می‌گوید که با خروج نیروهای خارجی هم چنان مصمم به سرمایه گذاری است.

توریالی غوثی، یکی از سهام‌داران یکی از شرکت‌های تولیدی در ولایت هرات
توریالی غوثی، یکی از سهام‌داران یکی از شرکت‌های تولیدی در ولایت هرات

او می‌افزاید: این فابریکه هرات آیسکریم بیشتر از ۱۵ میلیون دالر سرمایه‌گذاری کرده و این خط جدیدی که فعال شده، تقریباً تا دو میلیون دالر سرمایه‌گذاری شده و امکانات این خط را افزایش می‌دهیم و خطوط بیشتر تولیدی فعال می‌سازیم."

حلیمه احمدی، یکی از هزاران کارگر در شهرک صنعتی هرات است.

او از روزی می‌ترسد که دروازه شرکت تولید لبنیات مسدود شود و نتواند که مصارف خانواده پنج نفری‌اش را تأمین کند.

حلیمه احمدی، یکی از کارگران در شهرک صنعتی هرات است.
حلیمه احمدی، یکی از کارگران در شهرک صنعتی هرات است.

او هر ماه شش هزار افغانی معاش دریافت می‌کند.

او می‌گوید: "می‌خواهم که این کارخانه هیچ‌گاهی بسته نشود و همیشه کارهایش بیشتر شود و رونق پیدا کند. تا من و دیگر دختران دیگر به این کارخانه با آرامش کار کنیم."

آمار مسئولان در اتاق صنایع و معادن هرات نشان می‌دهد که طی یک سال گذشته شمار کارخانه‌های تولیدی فعال در شهرک صنعتی هرات از ۳۰۰ به ۱۷۰ کاهش یافته است.

این مسئولان تأکید دارند که مالکان کارخانه‌های تولیدی از حکومت افغانستان می‌خواهند که با اتخاذ پالیسی‌های حمایتی، زمینه برای بازگشایی کارخانه‌ها را فراهم سازد.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات از میزان بلند علاقمندی صنعت‌گران برای فعال سازی کارخانه‌های تولیدی و هم چنین افزایش سرمایه‌گذاری یاد می‌کند.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات
حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات

او می‌گوید: "تبریک می‌گویم به مردم و سرمایه‌گذاران هرات، با وجود اینکه نابسامانی‌ها و نگرانی است و هنوز هم تلاش می‌کنند و برای توسعه شهرک صنعتی و اشتغال‌زایی فکر می‌کنیم و ما امروز شاهد افتتاح سه خط جدید هستیم."

شهرک صنعتی هرات یکی از بزرگترین شهرک‌های افغانستان است، اما صنعت‌گران به شمول توریالی غوثی، تهدیدات امنیتی، ورود کالاهای مشابه خارجی و فساد در گمرکات را ، سه چالش عمده در راستای رشد بیشتر کار و بارشان می‌دانند.

XS
SM
MD
LG