لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۰

بلینکن: تحرکات نظامی روسیه در قطب شمال نگران کننده است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، در جریان یک سفر دیپلوماتیک که شامل نخستین گفتگوهای مستقیم او با وزیر امور خارجه روسیه است، در مورد تحرکات نظامی در قطب شمال ابراز نگران کرده است.

آنتونی بلینکن دیروز (۱۸ ماه می) در شهر ریکجاویک پایتخت آیسلند به خبرنگاران گفت: "ما در مورد برخی فعالیت‌های نظامی در حال افزایش در قطب شمال که احتمال تهدیدها و تصادم‌ها را افزایش داده و هدف مشترک آینده صلح‌آمیز و پایدار را تضعیف می‌کند، نگرانی هستیم."

این اظهارات آقای بلینکن در حالی صورت گرفته که امروز (۱۹ می) قرار است، شورای قطب شمال در ریکجاویک جلسه کند.

قطب شمال از اهمیت استراتیژیک برای ابرقدرت‌های جهان برخوردار است.

آنتونی بلینکن همچنان گفته، آنچه که باید از آن اجتناب شود، نظامی شدن این منطقه است.

آرشیف، قطب شمال
آرشیف، قطب شمال

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که آنتونی بلینکن برای حفظ قطب شمال به حیث منطقه‌ی صلح‌آمیز و بدون درگیری، تلاش خواهد کرد.

کانادا، دنمارک، فنلند، ناروی، سویدن، آیسلند، امریکا و روسیه اعضای شورای قطب شمال هستند که همراه با سازمان‌های این منطقه، برای حفاظت قطب شمال و حل مشکلات ناشی از تهدیدهای رو به افزایش تأثیرات بحران تغییرات اقلیمی همکاری می‌کنند.

قرار است، فردا آنتونی بلینکن با سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه ملاقات کند. وزارت امور خارجه روسیه گفته که وزیر خارجۀ این کشور با همتای امریکایی‌اش روی موضوعات اساسی روابط متقابل و اجندای بین‌المللی گفتگو خواهد کرد.

بر اساس یک گزارش استخباراتی امریكا که در ماه اپریل نشر شد، مسكو در تلاش است تا با بهره گیری از تأثیرات گرم شدن اقلیم کره زمین، در منطقه پهناور قطب شمال، نفوذ اقتصادی و نظامی‌اش را افزایش دهد.

آنتونی بلینکن دیروز همچنان گفته، دیده می‌شود که روسیه ادعاهای غیرقانونی بحری، به ویژه مقرراتی را در مورد کشتی‌های خارجی که از مسیر اقیانوس شمال عبور می‌کنند، پیش می‌برد که با قوانین بین‌المللی سازگار نیست.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه
سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

اما سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه ۱۷ می به کشورهای غربی در مورد ادعا در قطب شمال هشدار داده در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت، از گذشته‌های دور برای همه کاملاً روشن شده که این قلمرو روسیه بوده و روسیه مسوول مصوونیت سواحل قطب شمال است.

اجلاس امروز شورای قطب شمال در حالی دایر می‌شود که تنش‌های مداوم در مورد تمرکز نظامی روسیه در اوکراین و مناطق اطراف آن، مداخلۀ روسیه در انتخابات ایالات متحدۀ امریکا و حمله‌های سایبری اخیر، بین واشنگتن و مسکو ادامه دارد. وزیر امور خارجۀ امریکا گفته که به این موارد رسیدگی خواهد شد.

انتظار می‌رود انتونی بلینکن و سرگی لاوروف در مورد پیشنهاد ادارۀ جو بایدن در مورد افزایش همکاری در منطقۀ قطب شمال، نیز گفتگو کنند.

XS
SM
MD
LG