لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۶

واکنش وزارت صحت به گفته‌های سیگار: در جنگ‌ مرکزهای صحی هدف قرار می‌گیرند


یک شفاخانه تخریب شده در کندز

وزارت صحت عامه افغانستان در واکنش به اظهارات تازه سیگار می‌گوید که در جنگ‌ برخی مرکزها و کارمندان صحی هدف قرار می‌گیرند.

وزارت صحت عامه افغانستان از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهد که کارمندان صحی اشخاص بی‌طرف و غیرسیاسی اند پس باید امنیت‌شان تامین باشد.

میرویس علیزی معاون سخنگوی این وزارت روز پنج‌شنبه به رادیو آزادی گفت که در برخی محل‌های ناامن، سد راه خدمات صحی موانع و مشکل‌ها هموار است.

او گفت: "بدبختانه به دلیل جنگ مرکزهای صحی ویران می‌شود، برخی کارمندان صحی هدف قرار می‌گیرند وزارت صحت عامه یک وزارت سکتوری است، اما با آن‌هم کارمندان آن با برخی مشکل‌ها روبرو اند."

او افزود که کارمندان صحی به دور از هرگونه تعصب و طرف واقع شدن به همه انسانان خدمت می‌کنند و سمت هیچ کسی قرار نمی‌گیرند.

یک شفاخانه تخریب شده در کندز
یک شفاخانه تخریب شده در کندز

این در حالی است که دفتر سرمفتش امریکا برای بازسازی افغانستان "سیگار" گفته که طالبان پی‌درپی به حمله بر مرکزهای درمانی و کارمندان آن در مناطق مختلف افغانستان ادامه داده‌اند.

سیگار در ۱۹ می در صفحه توییترش نوشت که طالبان کارمندان صحی را می‌ربودند و آنان را مجبور می‌کردند که به جنگجویان‌شان خدمات صحی و دارویی ارائه دهند یا این‌که باید به طالبان پول پرداخت کنند.

این دفتر با استناد به برآورد یوناما اعلام کرد که مسدود بودن مراکز صحی به دلیل نگرانی‌های امنیتی، سه میلیون افغان را از خدمات صحی اساسی محروم کرده‌است.

سیگار می‌گوید که ایالات متحده تاکنون ۱ اعشاریه ۶ میلیارد دالر در بخش صحی افغانستان کمک کرده‌است.

اما ذبیح‌‌الله مجاهد سخنگوی طالبان این گزارش سیگار را رد می‌کند و در حمله به مرکزهای صحی و کارمندان آن نیروهای افغان و خارجی را مقصر می‌داند.

او می‌افزاید: "من این را به شدت رد می‌کنم و آن را دروغ می‌دانم. ما این گزارش را شنیده‌ایم این یک گزارش دروغ است. ما در هیچ جا کارمندان صحی را نه‌ربوده‌ایم، نه تهدید کرده‌ایم و نه‌مجبور به کار کرده‌ایم."

ذبیح‌الله مجاهد می‌افزاید که آنان روش‌های ویژه‌ای برای معالجه بیماران خود دارند از طریق کارمندان صحی که خدمات صحی عمومی را ارائه می‌کنند درمان نمی‌کنند، زیرا به گفته‌ای بیماران آنان به امنیت و محافظت شدید احتیاج دارند.

اگرچه ذبیح‌الله مجاهد باردوش حمله به مرکزهای صحی را بر نیروهای افغان می‌اندازد، اما حکومت همواره نیروهای افغان را محافظ آنان دانسته‌است.

هرچند مقام‌های وزارت صحت عامه افغانستان ارقام دقیق را ارائه نمی‌کنند، اما می‌گویند كه برخی از مراكز صحی در برخی از ولایات بسته شده‌است اما تلاش می‌شود تا با میانجی‌گری بزرگان اقوام دوباره بازگشایی شود.

XS
SM
MD
LG