لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۱

گفتگوهای هسته‌ای ایران؛ روحانی: روی لغو تحریم‌های عمده توافق شده است


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی رئیس جمهور ایران می‌گوید که در جریان گفتگوها با قدرت‌های جهان روی موارد اصلی در زمینۀ لغو تحریم‌های عمده بر تهران توافق شده است.

این گفتگوها میان نمایندگان ایران، جرمنی، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین در ماه اپریل در ویانا پایتخت اتریش آغاز شد.

هدف این گفتگوها احیای توافقنامۀ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خوانده شده است، گفتگوهای که در آن ایالات متحده به صورت غیرمستقیم اشتراک کرده.

روحانی در سخنرانی در مراسم افتتاح چند پروژۀ پتروشیمی در تهران روز پنجشنبه (۲۰ می) گفت که جانب مقابل در بارۀ لغو تحریم‌ها توافق کرده است.

روحانی می‌گوید: "الان بحث‌های که ما می‌کنیم روی جزئیات و روی موارد جزئی است، بناَ مسایل اصلی تحریم نفت، تحریم پتروشیمی، تحریم کشتی رانی، بیمه و بانک مرکزی و بانک‌ها همه قبول کردند و این‌ها تمام شد. یعنی ما گام اصلی و بزرگ را برداشتیم، توافق اصلی انجام شده."

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران
عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران

عباس عراقچی معاون وزارت خارجۀ ایران که هیئت کشورش در گفتگوهای ویانا را رهبری کرده در دَور اخیر گفتگوها که روز چهارشنبه پایان یافت گفت، چهارچوب و ساختار توافقنامه تعریف شده و در مورد بسیاری از موارد آن مذاکره شده است.

انریک مورا، نمایندۀ اتحادیۀ اروپا که ریاست مذاکرات را به عهده داشت گفته که کاملاً مطمئن است که توافق نهایی در زمان نه چندان دُور به دست خواهد آمد.

در این حال به نقل از دپلوماتان اروپایی گفته شده که به دیدن خطوط ظاهری توافقنامه آغاز کرده‌اند اما به گفتۀ آن‌ها تضمینی برای موفقیت گفتگوها وجود ندارد.

خبرگزاری دولتی سینهوای چین از وانگ گوان یک دپلومات آن کشور نقل کرده که گفته، برای دستیابی به یک توافق هنوز فاصله موجود است.

گفتگوها بر سر احیای توافقنامه اتمی با ایران در ویانا
گفتگوها بر سر احیای توافقنامه اتمی با ایران در ویانا

دپلوماتان توافق کرده‌اند که گفتگوها را در ویانا هفتۀ آینده از سر گیرند.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از توافقنامۀ هسته‌ای ایران بیرون کرد و تحریم‌ها را بر آن کشور دوباره وضع کرد.

سپس ایران به سرپیچی از تعهداتش در توافقنامه آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG