لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۱

ضبط ۴،۶۰۰ لیتر مواد کیمیاوی هنگام قاچاق از ایران به افغانستان


آرشیف، مواد کیمیاوی ضبط شده در افغانستان

در دو سال اخیر بیش از چهار صد هزار لیتر مواد کیمیاوی تنها در ولایت نیمروز هنگام صادر شدن از ایران به افغانستان ضبط شده است.

در تازه‌ترین مورد، بیش از چهار هزار لیتر مواد کیمیاوی نوع اسیتایل کلوراید (Acetyl Chloride) که قرار بود به هدف تولید هیرویین و شیشه از ایران به افغانستان صادر شود، در گمرک شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز ضبط شد.

عبدالکریم نیمروزی سرپرست مدیریت مبارزه با مواد مخدر ولایت نیمروز به رادیو آزادی گفت، این مواد کیمیاوی از ایران در یک موتر بارگیری شده و قرار بود پس از طی مراحل در گمرک وارد افغانستان شود.

نیمروزی می‌گوید: "یک محموله بزرگ مواد کیمیاوی اسیتایل کلوراید که از کشور ایران به شهر زرنج وارد شده بود، در گمرک نیمروز توسط کارمندان گمرک با همکاری پولیس متوقف و ضبط شد. در این موتر مجموعاً ۴،۶۰۰ لیتر مواد کیمیاوی اسیتایل کلوراید با استفاده از دو صد بوشکه بارگیری شده بود. از مواد کیمیاوی ضبط شده در تولید مواد مخدر استفاد صورت می‌گیرد."

پولیس سرحدی افغانستان در مرز مشترک میان افغانستان و ایران
پولیس سرحدی افغانستان در مرز مشترک میان افغانستان و ایران

اعضای شورای ولایتی نیمروز از عدم مبارزه صادقانه ایران با صادرات غیر قانونی مواد کیمیاوی به افغانستان انتقاد می‌کنند و می‌گویند، دوام این صادرات سبب افزایش تولید مواد مخدر در این ولایت شده است.

یک گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که تولید هیرویین و شیشه در افغانستان بطور قابل ملاحظه افزایش یافته و علت اصلی آن قاچاق مواد کیمیاوی از کشورهای همسایه به افغانستان است.

بر بنیاد این گزارش، اکثریت مواد مخدر کیمیاوی در ولایت‌های هم سرحد با ایران تولید شده و بین ۱۵ تا ۲۰ درصد این مواد از طریق همین کشور به اروپا و کشورهای شرق میانه قاچاق می‌شود.

عباس فراسو تحلیلگر مسایل مبارزه با مواد مخدر می‌گوید، صادرات غیر قانونی مواد کیمیاوی از کشورهای همسایه سبب شده تا تولید مواد مخدر در افغانستان دو برابر افزایش یابد.

معتادان مواد مخدر در نیمروز
معتادان مواد مخدر در نیمروز

فراسو گفت: "متاسفانه بسیاری از کشورها در تلاش صادر کردن غیر قانونی مواد کیمیاوی به افغانستان اند و بسیاری از قاچاقبران هم کوشش می‌کنند تا مواد کیمیاوی را از راه‌های مختلف به منظور تولید بیشتر مواد مخدر به افغانستان وارد کنند. مبارزه با صادر کردن مواد کیمیاوی نیاز به یک استراتژی منطقوی دارد."

اسیتایل کلوراید (Acetyl Chloride) مواد کیمیاوی است که تنها دولت‌ها امکانات تولید آن را دارند و برعلاوه تولید اشیای قانونی، اکثراً در تولید مواد مخدر، به ویژه هیرویین و شیشه استفاده می‌شود.

XS
SM
MD
LG