لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۴

سقوط ولسوالی جلریز به دست طالبان؛ وزارت دفاع: عملیات پاکسازی جلریز آغاز شده


آرشیف، عملیات نیروهای امنیتی افغانستان در مقابل طالبان

مسوولان محلی تایید کرده‌اند که ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک به دست طالبان سقوط کرده است.

خلیل‌الرحمان یادگاری، ولسوال جلریز به رادیو آزادی گفت که ساختمان ولسوالی به گونه کامل در تصرف طالبان در آمده است.

به گفته یادگاری، در نتیجه درگیری‌ها یک غیرنظامی و ۲۱ نظامی کشته شده‌اند اما او گفت که در مورد تلفات وارد شده به طالبان اطلاع در دست ندارد.

یادگاری افزود: "بلی ولسوالی سقوط کرده است. ۲۵ سرباز به دلیل نبود سلاح و مهمات به طالبان تسلیم شده‌اند. ولسوالی و قوماندانی امنیه ولسوالی در حال حاضر در دست طالبان است. تعدادی از سربازان کشته شدند اما حالا حکومت نیروی هوایی و زمینی فرستاده است. حالا چه فایده دارد."

آرشیف، شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان
آرشیف، شماری از جنگجویان طالبان در افغانستان

از سوی هم ذبیح‌الله مجاه سخنگوی طالبان در پیامی که به رسانه‌ها فرستاده، نوشته که ولسوالی جلریز در تصرف آن‌ها قرار دارد و شمار زیادی از نیروهای امنیتی نیز به این گروه تسلیم شده‌اند.

در همین حال شریف‌الله هوتک معاون شورای ولایتی میدان وردک به رادیو آزادی گفت که ۳۷ نیروی امنیتی به دست طالبان افتاده اند.

در همین حال وزارت دفاع افغانستان از آغاز حمله‌های هوایی نیروهای ارتش در ولسوالی جلریز خبر می‌دهد.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان چاشت امروز (۳۱ ثور) در توییتی گفت که در یک حمله هوایی بر محل تجمع طالبان ۱۰ تن از جنگجویان این گروه کشته شده‌اند.

امان نگاشته: "در یک حمله هوایی ساعت ۱:۴۸ امروز بالای یک محل تجمع تروریستان در ولسوالی جلریز میدان وردک، ۱۰ طالب تروریست کشته شدند. عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی از طریق زمین و هوا علیه تروریستان در جلریز ادامه دارد. جلریز از وجود تروریستان پاکسازی خواهد شد."

از سویی هم روح‌الله احمدزی سخنگوی وزارت دفاع در صحبت با رادیو آزادی، در مورد سقوط ولسوالی جلریز چیزی نمی‌گوید اما افزوده که طالبان برخی ساحات این ولسوالی را در تصرف خود دارند.

احمدزی در این مورد گفت: "در مورد ولایت میدان وردک به ویژه ولسوالی جلریز پلان منظم نهادهای امنیتی و دفاعی وجود دارد. امروز و دیروز به طالبان در آنجا در عملیات تلفات سنگینی وارد شده است. درست است در بعضی نقاط این ولسوالی دشمن تحرک دارد اما پاکسازی خواهد شد."

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

این درحالی است که دیروز (۳۰ ثور) نیز طالبان ادعا کردند که ولسوالی دولت‌شاه ولایت لغمان را سقوط داده اند. همچنین چند روز پیش از سقوط ولسوالی برکه ولایت بغلان نیز گزارش‌های پخش شدند.

در حال حاضر در حدود ۲۰ ولایت از جمله، بغلان، هلمند، کندهار، غزنی، لغمان، میدان وردک و شماری ولایت‌های دیگر، درگیری‌های شدید ادامه دارند و از وارد شدن تلفات سنگین به دو طرف نیز خبر داده شده است.

XS
SM
MD
LG