لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۳ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۴

ناتو: زمینه آموزش نیروهای افغان را در خارج از افغانستان فراهم می‌کنیم


آرشیف، اشتراک نیروهای ناتو در فراغت یک دوره آموزشی نیروهای امنیتی افغانستان

منشی عمومی ناتو امروز (۲۱ می) گفت که با پایان حضور نظامی ناتو در افغانستان، فصل جدیدی از همکاری بین دو طرف آغاز خواهد شد.

ینس ستولتنبرگ در نشست مشترک خبری با ایمانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در پاریس این همکاری‌ها را در سه نکته خلاصه کرد.

ستولتنبرگ گفت: "حمایت آیندۀ ناتو دارای سه محور اصلی خواهد بود. اول ما پلان داریم که حمایت در زمینۀ مشوره و ظرفیت سازی به نهادهای امنیتی افغانستان و همچنان پشتیبانی دوامدار مالی از نیروهای امنیتی این کشور را فراهم کنیم. دوم قصد داریم که با تمرکز بر نیروهای عملیات ویژه، آموزش نظامی را در خارج از افغانستان فراهم کنیم و سوم ما در حال برنامه‌ریزی برای تأمین بودجۀ ارایه خدمات از جمله حمایت از فعالیت میدان هوایی کابل هستیم."

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو
ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو

پیش از این جنرال مارک میلی رئیس کمیتۀ لوی درستیزان امریکا در ۶ ماه می گفته بود که امریکا روی گزینۀ آموزش نیروهای امنیتی افغانستان در کشورهای دیگر غور می‌کند.

ناتو در پایان ماموریت محاربوی نیروهای بین‌المللی در افغانستان در سال ۲۰۱۴، ماموریت حمایت قاطع را آغاز کرد و در چهارچوب آن به آموزش و مشوره به نیروهای افغان پرداخت.

ایالات متحده و دیگر اعضای ناتو در ماه اپریل اعلام کردند که تمامی نیروهای‌شان تا یازدهم ماه سپتمبر امسال افغانستان را ترک خواهند کرد.

روند خروج این نیروها در اول ماه می یعنی ۲۱ روز پیش آغاز شد.

روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان
روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان

ناتو در بیانیه‌ای در ویب‌سایت‌اش گفته است که ستولتنبرگ و مکرون در مورد نشست آیندۀ سران ناتو ، مبارزه با تروریزم در افغانستان و عراق و برخی مسایل دیگر گفتگو کردند.

قرار است نشست سران ناتو تا کمتر از یک ماه یگر در ۱۴ ماه جون در مقر این پیمان نظامی در شهر بروکسل پایتخت بلجیم برگزار شود.

XS
SM
MD
LG