لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۲۶

پولیس اسرائیل و نمازگزاران فلسطینی بار دیگر درگیر شدند


مسجدالاقصی

در حالیکه هزاران فلسطینی برای ادای نماز جمعه به مسجد الاقصی جمع شده بودند، آتش‌بس در همان آغاز روز جمعه نقض شد.

مسجدالاقصی در شرق بیت‌المقدس که بنام حرم شریف نیز یاد می‌شود، محل مقدس مسلمانان و یهودیان به حساب می‌رود.

پولیس اسرائیل اعلام کرد که در واکنش به ناآرامی‌‌هایی که ظهر دیروز جمعه، در محوطه مسجد الاقصی و مناطق اطراف آن درگرفت، به سرعت و با تمام قوا وارد عمل شده تا از گسترش آن جلوگیری کند.

در حالیکه پولیس اسرائیل آغاز درگیری‌‌های این روز را به تحریکات فلسطینیان نسبت داده، اما فلسطینی‌ها روایت متفاوتی ارائه کرده و گفته‌اند، نظامیان اسرائیل که از شکست در عملیات نظامی تحقیر شده ‌اند، با برخورد خشونت‌ بار خود با نمازگزاران در مسجدالاقصی درصدد تلافی‌ آن بوده‌اند.

خبرگزاری‌ها از شلیک گاز اشک‌آور و بمب صوتی که در فضای مسجد مقدس پخش شده و همچنین از کشمکش‌های شدید میان فلسطینیان با نیروهای امنیتی که وارد محوطه شدند، خبر دادند.

فلسطینی های معترض در نزدیک مسجدالاقصی
فلسطینی های معترض در نزدیک مسجدالاقصی

جو بایدن رئیس جمهوری امریکا آتش‌بس به میانجی‌گری مصر را ستود و گفته که این توافق به دنبال بحث‌های فشرده در سطح بالا میان ایالات متحده، مصر، اداره فلسطینی و دیگر کشورهای شرق میانه بدست آمده است.

رئیس جمهور بایدن در ارتباط به تلاش‌های دیپلوماتیک واشنگتن گفت که تنها او شش بار با بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل و همچنان محمود عباس رئیس اداره خودگردان فلسطین صحبت کرده است.

در این حال، اسرائیل مدعی است که با راه اندازی صدها حملات هوایی توانسته که به گروه حماس صدمه برساند. اما نتوانسته که جلو پرتاب راکتی‌های آنها را بگیرد.

حماس هم ادعای پیروزی می‌کند، در حالیکه بیشتر خانواده‌ها در غزه عزیران شان را از دست داده، خانه‌ها و کار بار شان از بین رفته.

جو بایدن رئیس جمهوری امریکا آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین به میانجی‌گری مصر را ستود
جو بایدن رئیس جمهوری امریکا آتش‌بس میان اسرائیل و فلسطین به میانجی‌گری مصر را ستود

در جریان یازده روز جنگ و درگیری ۲۳۲ فلسطینی و ۱۲ اسرائیلی کشته شدند.

در این میان، اتحادیه اروپا، از برقراری آتش‌بس استقبال کرده و تعهد نموده که برای حل سیاسی دوامدار تلاش هایش را افزایش می‌دهد.

روسیه و چین هم از این آتش‌بس استقبال کردند.

XS
SM
MD
LG