لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۹ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۳

وزارت دفاع: عملیات برای پس‌گیری ولسوالی‌های تصرف شده آغاز شده است


آرشیف، نیروهای افغان در جریان عملیات نظامی

وزارت دفاع افغانستان گفته برای پسگیری ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردگ و چهار ولسوالی که در روزهای اخیر، به دست طالبان سقوط کرده‌اند، عملیات را آغاز کرده است.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت روز شنبه (اول جوزا) به رادیو آزادی گفت که این عملیات برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان با احتیاط به پیش برده می‌شود.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

به گفته او، طالبان راه‌ها را ماین‌گذاری کرده‌اند و در محلات مسکونی سنگر گرفته‌اند: "در ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردگ عملیات هوایی و زمینی با احتیاط و دقت ادامه دارد. این عملیات در عین حال به شدت ادامه دارد. همچنین برای پس‌گیری ولسوالی‌های نرخ میدان‌وردک و دولت‌شاه لغمان نیز عملیات منظم جریان دارد. جاه‌هایی که طالبان نفوذ کرده‌اند، دوباره پاکسازی می‌شوند و به حالت کنونی گذاشته نمی‌شوند."

وزارت دفاع افغانستان همچنین گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته در لغمان، میدان‌وردک، لوگر، سرپل، بلخ، بغلان و تخار، ۹۲ جنگجوی طالبان کشته، ۴۸ تن آنها زخمی و ۲ عضو دیگر این گروه بازداشت شده‌اند.

ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردک پیش از چاشت روز جمعه به دست طالبان سقوط کرد.

همچنین ولسوالی نرخ این ولایت و ولسوالی دولت‌شاه لغمان هفته گذشته به دست طالبان افتادند.

پیش از آن ولسوالی‌های برکه ولایت بغلان و ولسوالی چرخ ولایت لوگر به دست این گروه سقوط کرده بود.

اما مقام‌های محلی در بغلان و لوگر گفتند که نیروهای امنیتی از مرکز ولسوالی‌های برکه و چرخ عقب‌نشینی تاکتیکی کرده‌اند.

در همین حال در شبکه‌های اجتماعی ویدیویی پخش شده که نشان می‌دهد شماری از نیروهای امنیتی از مقاومت دست کشیده و به طالبان تسلیم شده‌اند.

آنها گفته‌اند که به دلیل نرسیدن به موقع کمک‌های نظامی مجبور شده‌اند که از مقاومت دست بکشند.

خلیل‌الرحمان یادگاری ولسوال جلریز ولایت میدان‌وردک روز جمعه به رادیو آزادی گفته بود که این ولسوالی به دلیل کمبود تجهیزات نظامی و نرسیدن کمک به دست طالبان سقوط کرد.

وزارت دفاع افغانستان هنوز در مورد ویدیوی پخش شده در شبکه‌های اجتماعی چیزی نگفته اما سقوط برخی ولسوالی‌ها به دلیل نرسیدن تجهیزات نظامی را رد کرده است.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت گفت که به دلیل خراب بودن وضعیت هوا، شاید به برخی ولسوالی‌ها کمک به موقع نرسیده باشد.

در همین حال، وژمه صافی عضو کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه از عدم ارسال به موقع کمک به نیروهای درگیر نبرد انتقاد کرد: "راه رفت‌وآمد نیروها به بیشتر ولسوالی‌ها قطع می‌شود. در بهار بعضاً بارش باران و سیلاب نیز مشکل ایجاد می‌کند. طیاره‌ها پرواز نمی‌توانند. این خود یک مشکل جدی است. اگر تجهیزات لازم و به موقع آن به نیروهای امنیتی برسند، هرگز ولسوالی‌ها به دست طالبان سقوط نمی‌کند."

در این حال ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان ادعا کرده که ولسوالی جلریز از یک هفته به این سو در محاصره این گروه بود و مرکز این ولسوالی بدون مقاومت به دست طالبان افتاد.

او همچنین ادعا کرد که حدود یکصد نیروی امنیتی نیز به طالبان تسلیم شده‌اند.

اما مقام‌های محلی میدان وردک تأیید کرده‌اند که نزدیک به ۴۰ سرباز در ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردک به طالبان تسلیم شده‌اند.

براساس گزارش‌ها، در حال حاضر در حدود ۲۰ ولایت افغانستان درگیری‌ جدی ادامه دارد. حکومت افغانستان طالبان را متهم کرده که برای گرفتن امتیاز در گفت‌وگوهای صلح، دست به افزایش خشونت زده‌اند، ادعایی که طالبان آن را رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG