لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۷ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۸

تجمع جنگجویان خارجی در بدخشان تهدید برای افغانستان و کشورهای همسایه


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارد

محمد ذکریا سودا والی بدخشان می‌گوید که در جریان چند ماه اخیر، شماری از هراس افگنان خارجی از فاریاب و ننگرهار به بدخشان رخنه کرده اند.

آقای سودا به رادیو آزادی می‌گوید که این جنگجویان از راه‌های مختلف از جمله مسیر شاهراه عمومی به این ولایت آمده اند و در ولسوالی‌های وردوج، جرم و راغستان جابه‌جا شده اند: "جنگجویان خارجی از هر راه ممکن که بتوانند به مراکز اصلی‌شان مانند، وردوج، جرم، نسی و راغستان می‌آیند و در آنجاها مستقر می‌شوند.

والی بدخشان از بازداشت یکی از جنگجویان خارجی هم خبر داد: "هفته که گذشت ما شاهده بازداشت یک تن از تروریستان تحریک انصارالله تاجیکستان بودیم. او از ولایت کندز آمده بود و می‌خواست که به ولسوالی راغستان برود که در ولسوالی یفتل دستگیر شد."

ذکریا سودا والی بدخشان
ذکریا سودا والی بدخشان

آقای سودا می‌گوید جنگجویان خارجی که در بدخشان فعالیت‌های هراس افگنانه دارند شامل گروه انصارالله تاجیکستان، جنبش اسلامی ترکستان شرقی و امارت اسلامی قفقاذ می‌باشد.

برخی از اعضای شورای ولایتی بدخشان می‌گویند که با افزایش جنگجویان خارجی صفوف گروه طالبان در این ولایت قوی‌تر شده است.

محبوب‌الله طلعت یک عضو شورای ولایتی بدخشان به رادیو آزادی گفت که اطلاعات آنان نشان می‌دهد که به تازگی شماری از این جنگجویان خارجی از ولسوالی‌های مرکزی به ولسوالی‌های سرحدی این ولایت رفته اند: "چند روز قبل هم خبر خیلی دقیق رسید که در حدود ۹ تا ۱۱ تن از تروریستان خارجی از ولسوالی وردوج، به ولسوالی شهدا از شهدا به ارغنجخوا از آنجا به ولسوالی کوهستان و به راغستان و سپس به ولسوالی دروازها و از آنجا می‌خواهند که خود را به مرز کشورهای تاجیکستان و ازبیکستان برسانند."

خبر حضور جنگجویان خارجی در بدخشان برخی از کشورهای همسایه مثل تاجیکستان را نگران کرده.

تمرینات مشترک نظامی نیروهای تاجیکستان و روسیه
تمرینات مشترک نظامی نیروهای تاجیکستان و روسیه

به تازگی هزاران سرباز تاجیکستان و روسیه تمرین نظامی سه روزه‌ای را در بخش‌های از ولایت ختلان هم‌مرز بدخشان افغانستان اجرا کردند.

این در حالی است که امریکا گفته تا یازدهم سپتمبر سال‌جاری تمامی نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کند.

سمیع‌الله سیحون تحلیل‌گر مسایل سیاسی در بدخشان به این باور است در صورتی‌که تمامی نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، این ولایت در کوتاه مدت به لانه اصلی هراس افگنان خارجی مبدل خواهد شد: "متاسفانه پس از آغاز خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، ولایت بدخشان به پناه‌گاه امن تروریستان خارجی مبدل شده است و مرز داشتن این ولایت به کشورهای چین و پاکستان و تاجیکستان سبب دلگرمی این جنگجویان خارجی شده است."

اما مقام‌های محلی این ولایت می‌گویند که به هیچ گروه اجازه نمی‌دهند تا از بدخشان تهدید به کشورهای منطقه باشند.

والی بدخشان یک ماه قبل در مصاحبۀ به رادیو آزادی گفته بود که نزدیک به ۹۰۰ تن از جنگجویان خارجی از کشورهای مختلف مانند، تاجیکستان، ازبیکستان، پاکستان و چین در بدخشان حضور دارند.

اما ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی گروه طالبان در تماس به رادیو آزادی حضور جنگجویان خارجی در بدخشان را رد کرد.

اما باوصف انکار طالبان، برخی از مردم محلی می‌گویند که جنگجویان خارجی در کنار طالبان داخلی در مناطق‌شان حضور دارند.

XS
SM
MD
LG