لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۳۸

بیجا شدن نزدیک به ۲ هزار خانواده در نتیجه نبردهای اخیر در لغمان


آرشیف٬ بیجاشدگان داخلی در نتیجه جنگ‌ها در افغانستان

سروی بیجا شده‌های ولایت لغمان تکمیل نشده اما مقام‌ها تخمین می‌کنند که تا دو هزار خانواده از ولسوالی‌های علیشنگ، الینگار، دولت شاه و شهر مهترلام آواره شده‌اند.

شاکر الله شاکر رئیس اداره مهاجرین لغمان به رادیو آزادی گفت، بیشتر بیجا شده‌ها از مهترلام و سه ولسوالی دیگر به مناطق نسبتاً امن پناه برده اند.

آقای شاکر شام گذشته (۳ جوزا) به رادیو آزادی گفت، تلاش خواهند کرد تا به همکاری موسسات بین‌المللی برای این خانواده‌ها نیازمندی‌های اصلی را فراهم کنند.

شاکر می‌گوید: "حدود دو هزار خانواده بیجا شدۀ داخلی داریم. سروی ادامه دارد. تا اکنون ۵۰۰ خانواده سروی شده‌اند. از میان آن‌ها با حدود ۱۶۰ خانواده کمک صورت گرفته. ان‌شاالله در دو روز آینده با سایرین هم کمک خواهد شد."

آرشیف٬ نیروهای امنیتی افغانستان
آرشیف٬ نیروهای امنیتی افغانستان


به گفتۀ شاکر، شماری از بیجا شده ها دو باره رخ به سوی خانه های شان کرده اند و شمار دیگر هم در بی سرپناهی بسر می برند.

باشنده‌های سه ولسوالی لغمان و شهر مهترلام، پس از آن به ترک خانه‌های‌شان مجبور شدند که به دنبال سقوط ولسوالی دولت شاه، طالبان یکشنبه شب (۲ جوزا) حملات سنگین را بر زندان مهترلام و پوسته‌های اطراف آن آغاز کردند.

ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان طالبان گفته که آن‌ها قصد سقوط شهر مهترلام را نداشتند. او همچنان ادعا می‌کند که ۳۷ پوسته نیروهای افغان را در ولایت لغمان تصرف کرده‌اند.

آن‌سو وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که نیروهای افغان طالبان را از بسیاری مناطق ولایت لغمان عقب زده‌اند.

فواد امان از سخنگویان وزارت دفاع افغانستان شب گذشته به رادیو آزادی گفت که تنها در جریان دیروز، ۶۸ تن از جنگجویان طالبان در جریان عملیات در ولایت لغمان کشته شده‌اند.

به گفتۀ امان، در حال حاضر پیشروی نیروهای افغان در چند منطقۀ ولایت لغمان ادامه دارد.

فواد امان٬ معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان
فواد امان٬ معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان

امان افزود: "عملیات‌های را که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان داشتند، در نتیجۀ آن ساحات و اراضی گسترده در حومه‌های شهر مهترلام و ولسوالی الینگار از وجود طالبان پاکسازی شد. فعلاً نیروهای ما در ولسوالی علیشنگ در حال پیشروی قرار دارند. در نتیجه پیشروی تلفات بسیار سنگین به طالبان وارده شد."

جوانب درگیر جنگ در افغانستان همواره ادعا می‌کنند که تلفات سنگین به جانب مقابل وارد کرده‌اند اما منابع مستقل این ادعاها را به ندرت تائید می‌کنند.

علاوه بر لغمان، در برخی ولایت‌های دیگر افغانستان هم میدان‌های جنگ در حالی خیلی گرم شده که مذاکره کننده‌های دولت و طالبان تلاش دارند تا روند گفتگوها تسریع یابد.

آرشیف٬ گفتگوهای میان افغانان در قطر
آرشیف٬ گفتگوهای میان افغانان در قطر

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که تماس میان آن‌ها و هیئت مذاکراتی دولت وجود دارد و هنگامی که نیاز باشد، آن‌ها با هم دیدار می‌کنند.

وزارت دولت در امور صلح هم می‌گوید، سلسله سفر اعضای مذاکراتی دولت که برای سپری کردن رخصتی‌های عید به کابل آمده بودند، به دوحه پایتخت قطر هم ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG