لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۷

استقبال کابل از فتوای علمای دینی ۵ کشور در مورد جنگ افغانستان


آرشیف، انفجار موتر بمب گذاری شده در شهر کابل. October 27, 2020

ادامه نبردها و کشتار غیرنظامیان در افغانستان درست زمانی که نیروهای خارجی در حال بیرون شدن از افغانستان هستند واکنش عالمان دین شماری از کشورها را برانگیخته است.

شماری از عالمان دینی از کشورهای اردن، فلسطین، ترکیه، عراق و لبنان دیروز دوشنبه (سوم جوزا) در یک کنفرانس ویدیویی ادامه جنگ گروه طالبان را ناروا و دست‌درازی خوانده‌اند.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رادیو آزادی گفت: "به ادامه غیرشرعی خواندن و محکوم کردن جنگ افغانستان توسط عاملان دینی سراسر جهان، عالمان جید پنج کشور به شمول ترکیه با شرکت در یک کنفرانس مجازی افزایش خشونت و تداوم کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان را در افغانستان حرام دانستند و آن را محکوم کردند. آنان به پایان جنگ و صلح سرتاسری در این کشور تاکید کردند."

پیش از این نیز عالمان دین بسیاری از کشورهای اسلامی جنگ روان در افغانستان را ناروا خوانده و آنرا محکوم کرده‌اند.

شماری از عالمان دین در داخل کشور نیز بدین باور اند که با بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان دلیلی برای ادامه جنگ در این کشور وجود ندارد و ادامه جنگ توجیه دینی ندارد.

مولوی عبدالقادر قانت، رئیس شورای حمایت از ارزش‌های اسلامی و جهادی به رادیو آزادی گفت: "جنگ افغانستان ذات‌البینی است. در روشنایی دین باید قضایای افغانستان حل شود. جنگ ذات‌البینی حرام و ناروا است. از جمله گناهان کبیره قتل نفس است. ما به هر دو طرف بارها صدا زدیم که جنگ را پایان دهند. جنگ ما را بیرونی‌ها مدیریت می‌کنند."

انفجار موتربمب در ولایت ننگرهار April 26, 2021
انفجار موتربمب در ولایت ننگرهار April 26, 2021

این فتواها پس از آن صادر شده که در روزهای پسین جنگ در بسیاری از ولایت‌های کشور شدت گرفته - جنگی که بیشتر از غیرنظامیان قربانی گرفته است.

طالبان جنگ خود در افغانستان را "جهاد" خوانده‌اند و بیرون شدن نیروهای خارجی را پیش‌شرطی برای پایان جنگ در این کشور گفته‌اند.

با این همه، ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در واکنش به فتوای اخیر علمای پنج کشور اسلامی به رادیو آزادی گفت که این فتواها به خواست حکومت افغانستان صادر می‌شوند و از اینرو ارزشی هم ندارند.

او این فتوا را "خلاف قواعد شرعی و یک‌جانبه" دانست و افزود ک بسیاری از کشورها از جنگ این گروه در افغانستان حمایت کرده‌اند، اما از این کشورها نام نبرد.

XS
SM
MD
LG