لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۰۶

گاردین: محافظان افغان سفارت استرالیا خواستار کمک شدند


آرشیف، روزنامه های جهان

تصمیم به بسته شدن موقت سفارت استرالیا در کابل، توجه شماری از رسانه‌های غربی را جلب کرده.

روزنامه بریتانیایی گاردین در این مورد می‌نویسد که به دنبال اعلام استرالیا، محافظان افغان سفارت آن کشور به صورت فوری خواهان کمک شده اند.

به نوشتۀ روزنامه، این محافظان که مسئولیت برقراری سفارت استرالیا را دارند، می‌گویند که با اعلام ناگهانی بسته شدن سفارت، آنها بی‌سرنوشت شده اند.

استرالیا روز سه‌شنبه (۴ جوزا) اعلام کرد که به دلیل خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، به روز جمعه سفارتش را در کابل خواهد بست.

اسکات موریسن صدراعظم استرالیا گفته که تصمیم به بستن سفارت کشورش در کابل پس از اعلام بیرون شدن نیروهای بین‌المللی از افغانستان گرفته شده و نشان‌دهندۀ وضعیت مبهم در این کشور است.

روزنامۀ گاردین در ادامه می‌نویسد که چهار محافظ افغان سفارت به نمایندگی از همکاران شان روز دوشنبه با سفیر استرالیا دیدار کردند، اما سفیر به آنها نگفت که قصد بستن سفارت را دارد.

در ادامه این هم آمده که طالبان بیشتر کسانی را هدف قرار می‌دهند که با خارجی‌ها کار می‌کنند.

اما روزنامه اظهارات محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر را نقل کرده که دیروز به خبرگزاری فرانس پرس گفت که این گروه با دپلومات‌های خارجی کاری ندارد و به آنها زیان نمی‌رساند.

نعیم افزوده که در کنار دپلومات‌ها، مؤسسات بین‌المللی هم در افغانستان مصون خواهند بود.

نشریۀ دپلومات با سرخط "خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، برای آسیای میانه چه مفهومی دارد" مطلبی را نشر کرده.

در مطلب آمده که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان شاید هشدار های تازۀ امنیتی را به میان آورد، اما در کنار آن پیامد های اقتصادی هم شاید داشته باشد.

به نوشته نشریه، هنگامی‌که جو بایدن رئیس جمهوری امریکا از بیرون کردن کامل نیروهای کشورش از افغانستان خبر داد، شماری از کشور های آسیای میانه و چین نگران شدند که در صورت خرابی وضعیت افغانستان، شاید این کشور بار دیگر به لانۀ برای هراس افگنی تبدیل شود.

نشریه به این هم اشاره کرده که اعلام خروج نظامیان از افغانستان، نگرانی عمیقی را در منطقه به میان آورده.

به نوشتۀ دپلومات، با خروج نیروهای بین‌المللی، بازیگران خارجی فرصت خواهند یافت که خلاهای به میان آمده را برای منافع اقتصادی شان پر کنند.

در پایان این مطلب آمده که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان، می‌تواند تأثیر زیاد بر اوضاع در آسیای میانه داشته باشد، زیرا این کشورها در نزدیکی افغانستان قرار دارند.

XS
SM
MD
LG