لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۴

نگرانی‌ها از ادامه جنگ در لغمان؛ نبردها در حومه مهترلام کاهش نیافته است


شماری از نیروهای امنیتی افغان در لغمان

ادامه جنگ در لغمان به‌نگرانی‌های باشنده‌گان و اعضای شورای ولایتی آن ولایت افزوده است.

آتش نبرد در ولایت لغمان همچنان داغ است.

این نبردها از حومه‌های شهر مهترلام مرکز این ولایت هنوز کاهش نیافته است، جنگی که تلفات به ساکنان بخش‌های مختلف این ولایت وارد کرده است.

اعضای شورای ولایتی لغمان می‌گویند ایست‌های بازرسی امنیتی که طالبان در چند روز گذشته در مسیرعلینگار گرفته اند هنوز در اداره این گروه است و نیروهای امنیتی و دفاعی جنگ را آرام به پیش می‌برند.

شماری از نیروهای امنیتی در لغمان
شماری از نیروهای امنیتی در لغمان

عتیق‌الرحمن عبدالرحیم‌زی، رئیس شورای ولایتی لغمان، به رادیو آزادی گفت که غیرنظامیان نیز در این نبردها کشته و زخمی شده اند، اما از شمار دقیق آنها اطلاع ندارد.

آقای عبدالرحیم‌زی​ افزود: "درگیری‌ها هنوز درحومه شهر مهترلام ادامه دارد، تلفات غیرنظامی را به‌دنبال دارد، متاسفانه در حمله‌های هوایی نیروی هوایی ما نیز تلفات به غیرنظامیان زیان وارد می‌شود و متأسفانه به غیرنظامیان نیز آسیب می‌رسد، اما شمار دقیقی نداریم."

او از طرف‌های درگیر خواست تا در این فصل که محصولات گندم در لغمان برداشته می‌شود، جنگ را پایان دهند و به مردم منطقه اجازه دهند فرآورده‌های گندم را از زمین‌های‌شان برداشت کنند.

مقام‌های این ولایت می‌گویند،در درگیری‌های شش روز گذشته در لغمان نزدیک به ۱۰۰ غیرنظامی زخمی و شش تن دیگر کشته شده اند.

عبدالمعروف جلیلی، رئیس صحت عامه لغمان: "در شش روز گذشته، از اول جوزا به بعد ، ۱۰۰ نفر از مجروحان جنگ لغمان، از جمله دو سرباز، به‌شفاخانه مهترلام آورده شده اند. زخمی‌ها شامل زنان، کودکان و افراد کهن سال هستند. شش غیرنظامی تاکنون کشته شده اند."

شماری از زخمی‌های نبرد میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در لغمان
شماری از زخمی‌های نبرد میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در لغمان

جلیلی گفت برخی از زخمی‌ها پس از درمان سراپا به خانه بازگشته اند.

اما برخی از باشندگان لغمان می‌گویند که ممکن است شمار کشته‌ها از آمار رسمی بیشتر باشد.

آنها گفتند که بیشتر زخمی‌ها به شفاخانه حوزه یی ننگرهار انتقال داده شده اند.

ساکنان لغمان می‌گویند امیدوار بودند که با ورود نیروهای ویژه ارتش به این ولایت جنگ پایان یابد، اما به گفته آنان جنگ هنوز ادامه دارد.

درهمین حال، مقام‌های امنیتی لغمان گفته اند که نیروهای امنیتی و دفاعی درحال پیشروی بسوی علینگار و علیشنگ هستند و بسیاری از بخش‌ها از طالبان باز گرفته شده است.

شفیع‌الله افغانیار سخنگوی فرمانده پولیس لغمان به رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان به گونه آرام درحال پیشروی هستند.

با این همه، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید در صورت نیاز برای شکست طالبان، نیروهای بیشتری به این ولایت فرستاده خواهند شد.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت می‌گوید: "هرحمله که بالای ولسوالی‌ها و ولایت‌ها می‌کنند بیشترین آسیب به غیرنظامیان وارد می‌شود، وزارت دفاع مسئولیت حفاظت از جان و مال مردم دارند ما با دشمن وحشی روبه رو هستیم فعلن عملیات‌های ما به‌شمول این ولایت در بغلان و غزنی نیز ادامه دارد در لغمان وضعیت درحال بهبودی است اطمینان می‌دهیم که با استفاده ازتمام امکانات وضعیت را به حالت عادی باز خواهیم گشتاند."

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع
فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع

اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت بخش‌های که طالبان گرفته اند هنوز در اداره آنها است.

او گفت که این گروه تمام تلاش خود را برای حفاظت از غیرنظامیان انجام می‌دهد و نیروهای افغان را به کشتن و زخمی کردن غیرنظامیان در حمله‌های هوایی متهم کرد- ادعایی که نظامیان افغان آن را رد می‌کنند.

ساکنان لغمان می‌گویند که خانواده‌های آواره گان هنوز از بخش‌های که جنگ در آن جریان دارد درحال فرار به مهترلام هستند.

آنان خواستار کمک بی‌درنگ حکومت به این خانواده‌ها هستند.

از سویی هم وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که در نتیجه درگیری‌ها در لغمان تاکنون حداقل ۶۰۰۰ خانواده آواره شده اند.

این وزارت می‌گوید تنها به ۱۰۰۰ خانواده در این ولایت کمک‌های اولیه رسانیده است و تلاش برای رسانیدن کمک به دیگر آوارگان نیز ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG