لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۷

خواست ۳ سناتور امریکا: برای حفظ حقوق زنان افغان، در اداره بایدن یک سفیر تعیین شود


سناتور مازی هیرونو و سناتور جینی شاهین از حزب دیموکرات و سناتور سوزِن کولینز جمهوریخواه

سه عضو مجلس سنای امریکا تعیین یک نماینده (سفیر) برای حفظ حقوق زنان افغان در چوکات ادارهٔ ایالات متحده را تقاضا کرده اند.

این سناتوران امریکایی از اداره جوبایدن خواستند که پس از تکمیل خروج نیروهای امریکایی از افغانستان برای حفظ حقوق زنان افغان، یک نماینده ویژه را معرفی کند.

بر اساس گزارش شبکهٔ تلویزیونی سی‌بی‌اس سناتور مازی هیرونو و سناتور جینی شاهین از حزب دیموکرات و سناتور سوزِن کولینز جمهوریخواه این تقاضا را در نامه ای به قصر سفید فرستاده اند.

مازی هیرونو گفته که او و همکارانش به خاطر وضعیت جاری بر زنان افغان خیلی نگران بوده و از رئیس جمهورجوبایدن می‌خواهند که در این ارتباط یک کاری انجام دهد.
مازی هیرونو گفته که او و همکارانش به خاطر وضعیت جاری بر زنان افغان خیلی نگران بوده و از رئیس جمهورجوبایدن می‌خواهند که در این ارتباط یک کاری انجام دهد.

در نامهٔ این سه سناتور امریکایی گفته شده که نماینده ویژه امریکا برای زنان افغان با زلمی خلیلزاد نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، مشترکا کار خواهد کرد.

به تازه‌گی‌ها خشونت و حملات هدفمند بر ضد زنان فعال در افغانستان شدت یافته و این سناتوران زن در مجلس سنای امریکا در نامه ای شان به قصر سفید نوشته اند که این نماینده در سطح بین‌المللی باید از حفظ حقوق زنان افغان اطمینان دهد.

قربانیان حمله به مکتب سیدالشهدا در غرب کابل
قربانیان حمله به مکتب سیدالشهدا در غرب کابل

مازی هیرونو دیموکرات دیروز جمعه در صحبتی با شبکه تلویزونی سی‌بی‌اس گفت که او و همکارانش به خاطر وضعیت جاری بر زنان افغان خیلی نگران بوده و از رئیس جمهورجوبایدن می‌خواهند که در این ارتباط یک کاری انجام دهد.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد در تلفات زنان در ربع اول امسال نسبت به سال گذشته ۳۷ در صد افزایش آمده است.

همزمان با این، نقش کمرنگ زنان در روند صلح افغانستان موضوع دیگریست که انتقادهای ملی و بین‌المللی را برانگیخته است.

در این حال سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق‌ بشر در گزارش که به تازگی منتشر کرده گفته که حکومت افغانستان و شرکای آن نتوانسته اند که در ارتباط به‌نقش زنان در روند صلح اطمینان دهند.

اما شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دیروز (جمعه، ۷ جوزا) گفته که زنان افغان تلاش‌های‌شان در ارتباط به آتش‌بس و برقراری صلح در افغانستان را در سطح ملی و بین‌المللی افزایش داده اند.

شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

او دیروز جمعه در سخنرانیش در مرکز انستیتوت تحقیقاتی نیولاینز گفت که هدف این تلاش‌های زنان افغان نقش با مفهوم آنها در پروسهٔ صلح افغانستان بوده تا تقاضای آنها بر آورده شود و صدای شان شنیده.

XS
SM
MD
LG