لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۵ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۰۰

تمامی مراکز آموزشی در ۱۶ولایت افغانستان برای دو هفته تعطیل اعلام شد


محصلین پوهنتون کابل

در پی افزایش شدید موارد ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان، وزارت صحت عامه این‌کشور تمامی پوهنتون‌ها، مکتب‌ها و مراکز آموزشی را در ۱۶ ولایت تعطیل اعلام کرده است.

وزارت صحت افغانستان گفته که موج سوم ویروس کرونا «زنگ خطر را به صدا درآورده است». این وزارت به همین دلیل، مراکز تحصیلی و آموزشی را در ۱۶ ولایت، از جمله کابل تعطیل اعلام کرده است.

این وزارت گفته که این دستور از امروز برای دو هفته در کابل، غزنی، هلمند، کندهار، لوگر، ننگرهار، پکتیا، پروان، میدان وردگ، پنجشیر، بلخ، لغمان، بدخشان، کاپیسا، کندوز و نیمروز قابل اجرا است.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه در نشست مشترک خبری با سرپرست وزارت معارف و وزیر تحصیلات عالی بر رعایت توصیه‌های بهداشتی تأکید کرد.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه
وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه

آقای مجروح گفت: "به ما گفته می‌شود که شما درک ندارید. نظام اقتصادی و وضعیت اجتماعی را با مشکل رو‌به‌رو می‌کنید. اما باید گفت که رعایت فاصله اجتماعی ۶۰-۷۰ درصد مردم را مصون نگه‌میدارد. همچنین انتقاد می‌شود که شما پیامها را تغییر نداده‌اید، اما تهدید همان است و راه حل نیز همان، پس چگونه می‌توان پیام‌ها را تغییر داد و بی‌اعتنا بود."

این تصمیم به دنبال ثبت ۹۷۷ مورد ابتلا به ویروس کرونا در یک شبانه‌روز اتخاذ شده است. براساس آمار این وزارت، دیروز از جان باختن ۱۸ بیمار کووید-۱۹ خبر داد.

از سوی دیگر، عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی افغانستان در این نشست گفت که در زمینه جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، رهنمود وزارت صحت در نهادهای تحصیلی و آموزشی زیر پوشش وزارت تحصیلات عالی رعایت خواهد شد.

او گفت: "ما هم به تمامی بخش‌های تحصیلات عالی و واحدهای دومی هدایت داده‌ایم که اصول وقایه‌ای مرتبط به ویروس کرونا را مطابق رهنمودهای وزارت صحت عامه رعایت کنند."

در همین حال، رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف افغانستان تهدید کرونا بسیار جدی خواند بر حمایت از تصمیم وزارت صحت تأکید کرد.

رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف افغانستان
رنگینه حمیدی سرپرست وزارت معارف افغانستان

با وجود تأکید مقامها بر رعایت تصمیم وزارت صحت، در میان جامعه، دانش‌آموزان و کارشناسان واکنشهای متفاوتی در پی داشته است.

میلاد، دانش‌آموز مکتبی در کابل گفت: "حالا که تصمیم به رخصتی دو هفته‌ای مکتب‌ها گرفته اند فکر نکنم که در این مدت کرونا کنترول شود. یعنی جز ضایع کردن وقت چیزی نیست."

ولی مصطفی باشنده کابل در این مورد نظر دیگری دارد: "اقدام خوبی است، چون مشکل کرونا سراسری و جهانی است. باید سفارش‌ها رعایت شود، چون صحت مهم است."

سه روز پیشتر از اعلام تصمیم تازه وزارت صحت، تالارهای عروسی و تالارهای همایش‌های بزرگ در کابل برای مدت نامشخصی بسته شدند.

براساس آمار رسمی وزارت صحت عامه افغانستان، آمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این کشور به بیش از ۷۰ هزار رسیده و خدود ۲۸۰۰ بیماری کرونایی درگذشته‌اند.

ولی کارشناسان برآورد می‌کنند که شاید آمار واقعی بسیار بیشتر از این باشد.

XS
SM
MD
LG