لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۲۰

حمدالله محب: طالبان صلاحیت حاضر شدن به میز مذاکره را ندارند


اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان. May 28, 2019

مشاور امنیت ملی محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که رهبران گروه طالبان صلاحیت ندارند که به میز گفت‌وگو حاضر شوند.

حمدالله محب روز شنبه (۸ جوزا) در یک نشست مشترک خبری با مقام‌های امنیتی و دفاعی در کابل گفت که طالبان به دستور "باداران" خود عمل می‌کنند: "کسانی که طرفدار جنگ هستند و فکر می‌کنند که از راه جنگ پیروز می‌شوند، طالبان هستند. طالبان تا هنوز به میز مذاکره حاضر نشده‌اند، بخاطری که آنها به این باور نیستند که مذاکره برای شان راه حل است. آنها تنها جنگ را می‌شناسند و دیگر به هیچ چیزی باور ندارند."

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان

آقای محب با اشاره به نشست ترکیه گفت این نشست به دلیل عدم حضور نمایندگان گروه طالبان متوقف شده است.

او افزود که گفت‌وگوها پیرامون صلح در شورای عالی دولت نیز ادامه دارد و اجماع سیاسی برای دفاع از افغانستان و جمهوریت و پی‌گیری روند صلح در این شورا میان سیاسیون وجود دارد.

این در حالی است که براساس گزارش‌ها صلاح‌الدین ربانی رئیس جمعیت اسلامی و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان گفته‌اند که در نشست‌های این شورا شرکت نمی‌کنند.

احمدضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
احمدضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

از سوی دیگر احمدضیا سراج رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان از روابط طالبان با شبکه القاعده انتقاد کرد: "رابطه‌شان (القاعده) با طالبان فراتر از چیزی است که در باره آن بحث می‌شود. یکی رابطه ایدئولوژیکی و فکری است که آنها را یکجا کرده، اما فراتر از آن، آنها روابط فامیلی دارند. دختر یکی با پسر دیگری و پسر دیگری با دختر دیگری ازدواج کرده است. به هیچ صورت امکان ندارد که بگوییم القاعد با طالبان نیست. طالبان چتر گروه‌های تروریستی است. به هیچ صورت طالبان به توافق‌نامه‌ها متعهد نیستند."

آقای سراج هشدار داد که القاعده هنوز هم برای غرب یک تهدید است.

این در حالی است که یکی از موارد مهم در توافق‌نامه طالبان با امریکا، قطع روابط این گروه با القاعده دانسته شده است.

ذبیح‌الله مجاهد یکی سخنگویان گروه طالبان در پیامی که به رادیو آزادی فرستاده اظهارات تازه مقام‌های امنیتی افغانستان را نادرست خوانده رد کرده است.

XS
SM
MD
LG