لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۴ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۴۵

محب: طالبان جنگ نیابتی اعلام نشده پاکستان را در افغانستان ادامه می‌دهند


آرشیف، شماری از اعضای رهبری طالبان در قطر

مقام‌های ارشد افغان می‌گویند، اطلاعات استخباراتی نشان می‌دهد که طالبان در یک سال گذشته با رهبر شان ملاقات نکرده‌اند.

در حالی که نبردها در افغانستان افزایش یافته، مقام‌های ارشد افغان بار دیگر حمله‌های لفظی‌شان را بر طالبان آغاز کرده می‌گویند که مخالفت‌ها در صفوف آن‌ها ایجاد شده است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان می‌گوید، طالبان ارادۀ صلح ندارند و جنگ نیابتی اعلام نشده پاکستان را در این کشور ادامه می‌دهند.

آقای محب بعد از ظهر دیروز (۸ جوزا) در یک نشست خبری مشترک با سایر مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان گفت در یک سال گذشته طالبان با رهبر خود ملاقات نکرده‌اند.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان
حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان

محب افزود: "دوازده ماه است که از او خبری نیست. طالبان هم ۱۲ ماه است که از ملا هیبت‌الله خبری ندارند. اول باید بدانیم که آیا هیبت‌الله است، یا نی؟ جواب این را طالبان باید بدهند که او کجاست. نه کدام کلیپ نشر شده، نه هدایتی و نه هم کسی او را دیده، منابع استخباراتی این را تأیید می‌کنند."

این ادعای مقام‌های افغان در حالی صورت گرفته که جنگ و خشونت‌ها در افغانستان شدت یافته و افراد ملکی توسط هر دو طرف کشته می‌شوند.

ضیا سراج رئیس امنیت ملی افغانستان در این نشست خبری گفت، هفته گذشته برای طالبان هفته خونین بود و در جریان آن بیش از هزار جنگجوی آن‌ها کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته ضیا سراج، این تلفات، رهبری طالبان را تحت فشار قرار داده است.

سراج افزود: "این تلفات در رهبری آن‌ها برخی از مشکلات را ایجاد کرده است. فشارها بر ملا یعقوب افزایش یافته، زیرا وی نتوانسته که از این افراد به خوبی استفاده کند. این بحث‌هایست که در بین آن‌ها وجود دارد."

ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان
ضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان

اما سخنگویان طالبان این ادعاهای مقام‌های افغان را "تبلیغات پوچ" خوانده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی این گروه به رادیو آزادی گفت، رهبری آن‌ها در جای خود قرار دارد و کار می‌کند.

مجاهد می‌گوید: "ما این اظهارات را بی اساس و تبلیغات می‌خوانیم، بدون شک واقعیت ندارد. الحمدلله رهبری امارت اسلامی در جای خود قرار دارد، خدمت و فعالیت می‌کند. هیچ مخالفت در صفوف ما وجود ندارد و هیچ کس همچو مثالی را ارایه نکرده است."

قبل از این پیام‌های منسوب به ملا هیبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان نشر شده و طالبان می‌گویند، به دلیل نگرانی‌های امنیتی نمی‌توانند محل بودباش رهبر شان را بدانند.

حمله‌های لفظی مقام‌های ارشد افغانستان و طالبان بر یکدیگر مسلۀ تازه نیست، اما آنچه وضاحت دارد این است که به عقیدۀ ناظران سیاسی، در جریان گفتگوهای بین افغان‌ها و تلاش‌های جاری برای دستیابی به یک توافق احتمالی، همچو اظهارات می‌تواند، تلاش‌های سیاسی را تضعیف کند.

XS
SM
MD
LG