لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۲

هشدار داکتران و کارمندان صحی پنجشیر از عدم پرداخت معاش‌های‌شان


آرشیف

تأخیر در پرداخت معاش‌های داکتران و کارمندان صحی در پنجشیر بر وضعیت عرضه خدمات صحی در این ولایت سایه افگنده است.

داکتر محمد امین عباسی متخصص اطفال در شفاخانه چهل بستر ولسوالی رخه ولایت پنجشیر می‌گوید: "ما از مدت پنج ماه می‌شود که معاش دریافت نکردیم تمام پرسونل تا هنوز معاش نگرفته. خواست ما این است که هرچه زودتر به این مشکل ما رسیدگی صورت گیرد. اگر این مشکل حل نشود ممکن در پروسه کاری سکتگی به وجود آید. همکارهای ما بار بار مراجعه کردند اما از عواقب بد اعتصاب کاری در این ولایت هشدار دادند ممکن دست به اعتصاب کاری هم بزنند."

رسیدگی به موارد صحی مادران و کودکان نوزاد یکی از نیازهای مهم خانواده‌ها در ولایت پنجشیر است که مردم از جاهای دوردست به مرکزهای صحی در این ولایت مراجعه می‌کنند.

سمیرای ۲۴ ساله داکتر ولادی نسایی در شفاخانه دولتی رخه مرکز ولایت پنجشیر است.

سمیرا گفت: "ما از راه دور میایم ۲۴ ساعت در نوکری هستیم و رخصتی هم نداریم با وجود تمام این مشکلات امنیتی باز هم ما به وظیفه خود حاضر می‌شویم اما ما معاش خود را در یافت نمی‌کنیم اگر این مشکلات ادامه پیداکند شاید اعتصاب کاری هم صورت گیرد."

موقعیت پنجشیر در نقشه افغانستان
موقعیت پنجشیر در نقشه افغانستان

با این حال مسوولان ریاست صحت عامه ولایت پنجشیر بوجود آمدن این مشکل در وضعیت عرضه خدمات صحی را در این ولایت می‌پذیرند.

داکتر شیردل دانش رئیس صحت عامه این ولایت می‌گوید: "چالش عمده و اصلی ما درحال حاضر عدم پرداخت معاشات است که برای در حدود ۱۸۰ نفر پرسونل در سطح شفاخانه و مراکز صحی معاش پرداخت صورت نگرفته و هیچ گونه تخصیصی در جریان این پنج ماه از بودجه مالی برای ما مواصلت نورزیده."

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید برای حل این معضل دست به کار شده‌اند.

دستگیر نظری سخنگوی این وزارت در مورد به رادیو آزادی گفت: "به ارتباط معاشات داکتران در ۳۴ ولایت افغانستان عین مشکل است، موضوع عدم باز شدن بودجه توسط پارلمان و تاخیر از آن در باز شدن باعث این شده که پروسه به تعویق افتد، تنها در ولایت پنجشیر نیست در ۳۴ ولایت افغانستان داکتران معاش‌های خود را دریافت نکرده‌اند. طی مراحل آن جریان دارد کارمندان ریاست مالیه گفتند که امروز در اکونت شان واریز می‌شود."

شماری از اهالی ولایت پنجشیر به این به این باور اند که ادامه مشکلات ناشی از تأخیر در پرداخت معاش‌های داکتران و پرسونل صحی در این ولایت سبب می‌شود که انگیزه خدمات در میان داکتران کاهش یابد.

به‌گفته آنان: مانند تصمیم احتمالی داکتر سمیرا که می‌خواهد از وظیفه‌اش دست بکشد، اگر او و داکتران دیگر از وظیفه‌شان دست بردار شوند، مادران باردار و نوزادان در محل با خطر جدی روبه‌رو خواهند بود.

XS
SM
MD
LG