لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۹

استقبال کابل از افزایش ۳۰۰ میلیون دالر در بودجه امریکا برای کمک به نیروهای افغان


آرشیف، شماری از نیروهای افغان

حکومت افغانستان از تصمیم امریکا برای افزایش ۳۰۰ میلیون دالر در بودجه سالانه آن کشور برای کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان استقبال کرده است.

شورای امنیت ملی افغانستان گفته که افزایش این بودجه نشان‌دهنده روابط خوب و کار مشترک افغانستان با جهان است.

رحمت‌الله اندر سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به رادیو آزادی گفت که این کمک نشان‌دهنده حمایت دوامدار جهان از نیروهای امینتی و دفاعی افغانستان است: "جک سلیوان مشاور امنیت ملی امریکا نیز هفته گذشته به ادامه حمایت کشورش تاکید داشت، حالا نیز امریکا تازه در بودجه سال ۲۰۲۲ این رقم کمک را افزوده است. ما متعهد به کار مشترک و احترام متقابل با جهانیان هستیم و این را ثابت کرده ایم."

رحمت الله اندر سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان
رحمت الله اندر سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان

جو بایدن رئیس جمهوری امریکا روز جمعه گذشته بودجه سالانه شش‌تریلیون دالری کشورش به کانگرس آن کشور پیشنهاد کرد.

هفتصد و پانزده میلیون دالر این بودجه نظامی است که ۳.۳ میلیارد دالر آن برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در نظر گرفته شده است.

این رقم نسبت به سال گذشته ۳۰۰ میلیون دالر افزایش را در بودجه اختصاص یافته امریکا به نیروهای امنیتی افغانستان نشان می‌دهد. سال گذشته این رقم نزدیک به سه میلیارد دالر بود.

براساس گزارش رسانه‌های امریکایی اگر بودجه پیشنهاد شده از سوی کانگرس امریکا تصویب شود، برای تجهیز، تمویل و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هزینه خواهد شد.

روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان
روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان

حکومت امریکا در حالی در بودجه سالانه‌اش برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان ۳۰۰ میلیون دالر افزایش آورده که روند بیرون شدن تمام نیروهای ایالات متحده از این کشور ادامه دارد و ۲۵ درصد تکمیل شده است.

در این حال باری عارض کارشناس مسایل امنیتی می‌گوید که افزایش بودجه برای نیروهای امنیتی افغانستان نشان دهنده حمایت دوامدار امریکا از این کشور است: " ازدیاد ۳۰۰ میلیون دالر بودجه برای قوای امنیتی و دفاعی افغان نشان دهنده این اطمینان است که امریکا به گونه دوامدار از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان حمایت اقتصادی و تجهیزاتی می‌کند."

امریکا در حالی از افزایش کمک در بودجه‌اش برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان سخن گفته که سرمنشی ناتو نیز هفته گذشته تاکید کرد که کمک‌های مالی و آموزشی این سازمان از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهد داشت.

از سویی هم سید طیب جواد سفیر افغانستان در روسیه گفته که این کشور حاضر است از روسیه سلاح خریداری کند.

أقای جواد در مصاحبه با أژانس خبری تاس از روسیه خواسته که در زمینه تجهیز نیروهای امنیتی افغان به ویژه آموزش پیلوت‌ها و ترمیم هلیکوپترها همکاری کند.

رهبری ناتو سه سال پیش در نشستی در بروکسل تعهد کرده بود که پیشتیبانی مالی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تا آخر سال ۲۰۲۴ میلادی همچنین ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG