لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۲

اداره هوانوردی ملکی افغانستان: اگر مشکل با پاکستان حل نشود اقدام مشابه می‌کنیم


پاکستان به دلیل آنچه جلوگیری از گسترش ویروس کرونا گفته، هشتاد درصد پرواز طیاره‌های افغانستان به اسلام‌آباد را کاهش داده است. 

پاکستان به دلیل آنچه جلوگیری از گسترش ویروس کرونا گفته، هشتاد درصد پرواز طیاره‌های افغانستان به اسلام‌آباد را کاهش داده است.

اداره هوانوردی ملکی افغانستان گفته که این تصمیم به گونه یک‌جانبه اتخاذ شده و برخلاف مواد تفاهمنامه قبلی میان دو کشور است.

محمدنعیم صالحی سخنگوی این اداره به رادیو آزادی گفت که در جریان هفته جاری برای حل این مشکل با جانب پاکستان گفت‌وگو می‌شود.

او تاکید کرد که اگر پاکستان بر تصمیم یک‌جانبه خود تاکید کند، افغانستان نیز دست به اقدام مشابه خواهد زد: "اداره هوانوردی ملکی موضوع را با جانب مقابل یعنی پاکستان در این هفته پی‌گیری می‌کند. فعلاً کار در این زمینه ادامه دارد. اگر مشکل حل نشود و پاسخ مثبت داده نشود، اداره هوانوردی ملکی و دولت افغانستان عمل بالمثل انجام خواهد داد. یعنی پرواز طیاره‌های پی‌آی‌ای نیز کاهش خواهد یافت."

براساس تفاهمنامه میان کابل و اسلام‌آباد، طیاره‌های شرکت هوایی کام‌ایر- یگانه شرکت هواپیمایی کشور هفته‌ای پنج پرواز به اسلام‌آباد و طیاره‌های شرکت هوایی پی‌آی‌ای پاکستان هفته‌ای پنج پرواز به کابل انجام می‌دهند.

آرشیف، طیاره پی‌آی‌ای پاکستان
آرشیف، طیاره پی‌آی‌ای پاکستان

اما اداره هوانوردی ملکی افغانستان گفته که اسلام‌آباد بدون مشوره و آگاهی‌دهی و برخلاف مواد تفاهمنامه، چهار پرواز طیاره‌های افغانستان در هفته به پاکستان را به دلیل آنچه جلوگیری ازشیوع ویروس کرونا گفته، لغو کرده است.

از سوی دیگر، سلیمان عمر مسئول تجارتی شرکت هوایی کام‌ایر گفت که اداره هوانوردی ملکی افغانستان باید زمینه از سرگیری پرواز طیاره‌های این شرکت به اسلام‌آباد را فراهم کند: "حالا باید از حقوق شرکت‌های افغانی حمایت و دفاع شود. وضع اقتصادی شرکت‌ها به دلیل گسترش ویروس کرونا بحرانی است. باید همکاری شود و تلاش شود تا پروازهای خود را دوباره به این مسیر از ادامه بدهیم."

مقام‌های افغان پیش از این گفته‌ بودند که پاکستان همواره به تعهداتش پای‌بند نبوده و برعلاوه مسایل سیاسی در موضوعات اقتصادی و تجاری نیز یک‌جانبه و براساس منافع خود اقدام کرده است.

دو سال پیش هنگام که تنش‌های سیاسی میان اسلام‌آباد و دهلی جدید بالا گرفت، پاکستان حریم فضایی خود را در برابر پرواز طیاره‌های افغانستان به هند، برای چندین هفته مسدود کرده بود.

XS
SM
MD
LG