لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۹

نگرانی ولسی جرگه افغانستان از ادامه خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند


آرشیف، انفجار بمب در شهر کابل. February 10, 2021

ادامه قتل‌های هدفمندانه و حمله‌های تروریستی در شهر کابل ولسی جرگه افغانستان را سخت نگران کرده است.

نمایندگان مجلس گفتند که چنین رویدادها تقریباً همه‌روزه اتفاق می‌افتد و نیروهای امنیتی نتوانسته‌اند که جلو آنرا بگیرند.

احمدجاوید جیحون، نایب‌رئیس ولسی جرگه که ریاست نشست عمومی روز دوشنبه (۱۰ جوزا) را برعهده داشت، گفت که ادامه خشونت‌ها و قتل‌های هدفمندانه اعضای مجلس را به شدت نگران کرده است: "ادامه خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند و حمله به غیر نظامیان و تداوم جنگ نگران‌کننده است. همه روزه مردم ما عزیزان خود را از دست می‌دهند. مردم بسیار نگران هستند."

آرشیف، اعضای ولسی جرگه افغانستان
آرشیف، اعضای ولسی جرگه افغانستان

شماری از اعضای مجلس همچنین گفتند که در شهر کابل هیچ‌کسی مصون نیست و این وضعیت بر فعالیت‌های روزمره در این شهر نیز تاثیر بدی گذاشته است.

خان‌محمد وردک، عضو ولسی جرگه در این مورد گفت: "در شهر کابل سر و مال هیچ‌کسی مصون نیست. کسی نیست که صدای مردم را بشنود. ده‌ها کدر و چهره‌های علمی، قوماندان‌های جهادی و علما هدف قرار می‌گیرند و حکومت تماشا می‌کند. نمی‌دانم که مردم به کجا و که مراجعه کنند."

اما وزارت داخله افغانستان گفته که نيروهای دولتی نيز همواره در تلاش مهار رویداد‌های هراس‌افگنی اند و اين رويدادها در شهر کابل در مقایسه به ماه‌های پیش کاهش یافته است.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

طارق آرین، سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که ده‌ها تن در پیوند به حمله‌های تروریستی بازداشت و محکوم شده‌اند و تلاش‌ها در این زمینه همچنین ادامه دارد: "نسبت به گذشته جرم‌های تروریستی کاهش قابل ملاحظه یافته اما قناعت همه فراهم نشده است. تلاش‌ها ادامه دارد تا کسانی که مختل‌کننده امنیت باشند سرکوب شوند."

این در حالی است که روز یکشنبه عارف‌الله عارف رئیس پالیسی و پلان وزارت شهر سازی و اراضی در مربوطات حوزه پنجم امنیتی شهر کابل از سوی افراد مسلح ناشناس کشته و یک تن دیگر زخمی شد.

فردوس فرامرز
فردوس فرامرز

فردوس فرامرز سخنگوی پولیس کابل گفته که از اول تا دهم جوزا پنج رویداد ترور افراد در شهر کابل ثبت شده است.

شهر کابل در ماه‌های اخیر شاهد رویداد‌های متعدد قتل‌های هدفمندانه بوده است. علمای دین، اعضای جامعه مدنی، استادان پوهنتون‌ها، خبرنگاران و فعالان سیاسی بیشتر هدف قرار گرفته‌اند.

حکومت طالبان را مسئول این حمله‌ها دانسته اما طالبان دست داشتن در این رویدادها را همواره رد کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG