لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۶

ویسا: جنگ طالبان را کِی کنترل می‌کند؟


روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل در سرمقاله‌های خود به سرنوشت نامعلوم صلح افغانستان و تلفات غیرنظامیان در جنگ این کشور پرداخته اند.

  • صبح کابل

روزنامه‌ی صبح کابل در سرمقاله‌ی خود نوشته که صلح با زاری و ناتوانی به دست نمی‌آید.

سرمقاله‌نویس نوشته که حکومت افغانستان باید در میدان جنگ بر طالبان فشار بیاورد و هیئت مذاکراتی هم این گروه را در قطر به میز گفت‌وگو حاضر کند.

در ادامه آمده که حکومت با مذاکرات ضعیف خود و ناکامی در مدیریت میدان‌های جنگ این فرصت را به طالبان در بازی جاری قدرت بیشتری داشته باشند.

به باور سرمقاله‌نویس، از روزی که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، طالبان را به جای دشمن برادران ناراضی خواند و سفر رهبران این گروه به کشورهای خارجی بیشتر شد، این گروه جدا از میدان جنگ، در میدان سیاست نیز خوب پیش می‌رود.

نویسنده با اشاره به وضعیت جاری نوشته که اگر طالبان یک جهت مهم صلح افغانستان است، حکومت افغانستان باید از راه فشار و یا هم عذر به نتیجه‌ای دست یابد تا روند کشته‌شدن شهروندان افغانستان متوقف شود.

  • ویسا

از سوی دیگر روزنامه ویسا در شماره‌ی امروز خود پرسیده که جنگ طالبان را کی کنترل می‌کند؟

به باور سرمقاله‌نویس، بر بنیاد سخنان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان ملا هیبت‌الله از ۱۲ ماه به این‌سو ناپدید شده و هیچ صدا و پیامی از او نشر نشده است.

در ادامه‌ی سرمقاله آمده که انتخاب و یا عدم انتخاب رهبر طالبان هیچ تاثیری روی مورال جنگجویان این گروه ندارد تا اندازه‌ای که برخی مسلحان این گروه نمی‌داند که رهبرشان است یا نیست و اگر است در کدام خاک است.

نویسنده پرسیده که طالبان بر چه اساس و راهکاری رهبر خود را انتخاب می‌کنند و یا این که تمام طالبان به این نظر هستند که رهبر جدید انتخاب شود؟

به باور نویسنده، این که گفت‌وگوهای صلح دوحه متوقف شده، دلیل اش این است که طالبان مستقل نیستند و خودشان تصمیم گرفته نمی‌توانند، ادعایی که طالبان بارها آن را رده کرده‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه‌ی آرمان ملی نوشته که مردم از گروه‌های دوست‌دار جنگ متنفر هستند.

سرمقاله‌نویس نوشته که گفته می‌شود برخی اعضای مذاکراتی امروز به دوحه می‌روند.

در ادامه آمده که مردم افغانستان خواستار صلح هستند و امریکا در حال خروج است، پس طالبان برای چه می‌جنگند؟ چون که به باور نویسنده مردم به دنبال پاسخ هستند.

در ادامه‌ی سرمقاله با اشاره به نقش پاکستان در روند صلح افغانستان نوشته شده که از یک سو پاکستان از تلاش‌ها در روند صلح افغانستان سخن می‌زند، اما از سوی دیگر شهروندان این کشور که متحد طالبان هستند، در جنگ با نیروهای امنیتی افغانستان کشته می‌شوند.

روزنامه می‌افزاید، پاکستان به این دلیل با افغانستان همکاری صادقانه ندارد که منافع‌اش را در خطر می‌بیند.

نویسنده در پایان ابراز امیدواری کرده که آغاز دوباره‌ی گفت‌وگوهای صلح منتج به اعلام آتش‌بس دایمی و پایان خشونت‌ها در افغانستان شود.

XS
SM
MD
LG