لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۳۴

وال استریت ژورنال: تغییر بزرگ در روش طالبان رونما نشده است


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

وال استریت ژورنال

روزنامۀ وال استریت ژورنال در مطلب تازۀ نوشته که طالبان می‌گویند که تغییر کرده اند، اما به باور روزنامه، در واقع آنها با بیرحمی برخورد می‌کنند.

در مطلب آمده که طالبان در ماه‌های گذشته خواسته اند که خود‌شان را به عنوان مسئول و بازیگر میان قدرت‌های منطقه و غرب نشان دهند.

در ادامه آمده که برخی مجازات خشونت آمیز طالبان از جمله قطع کردن دست دزدان، در مقایسه با سال‌های ۹۰ میلادی کمتر به اجرا گذاشته می‌شود.

اما باز هم به نوشتۀ روزنامه تغییر بزرگ در روش طالبان رونما نشده.

وال استریت ژورنال اظهارات کمال الدین یک باشنده ولایت کندهار را نقل کرده که ریش خود را تراشیده و به روزنامه گفته است که اگر طالبان او را با چنین وضعیتی بگیرند، زندانی خواهند کرد.

کمال الدین در ادامه افزوده که هرگاه طالبان به قدرت برسند، تاریکی در جامعه حاکم خواهد شد.

به نوشتۀ وال استریت ژورنال، از گفته‌های کمال الدین، شماری از شورشیان و مردمی که در مناطق تحت حاکمیت طالبان به سر می‌برند، چنین بر می آید که این گروه هم مانند گذشته با بیرحمی عمل می‌کند.

واشنگتن ایگزامینر

نشریۀ واشنگتن ایگزامینر به این پرداخته که با توجه به خروج مکمل نیروهای امریکایی از افغانستان در ماه سپتمبر، پرسشی مطرح می‌شود که آیا این ماموریت ارزش رزمیدن را داشت؟

به نوشته نشریه، ایالات متحده گفته که در جنگِ حدود دو دهه در افغانستان ۲۴۴۲ سربازش را از دست داده و اضافه از ۲۲۰۰ میلیارد دالر مصرف کرده است.

نویسندۀ مطلب می‌افزاید، در بیست سال گذشته شماری زیادی از شهروندان امریکا، چشمان‌شان را از جنگ افغانستان بسته بودند.

اما در ادامه گفته شده که نیروهای امریکایی در وادی‌های شرق افغانستان در مناطق هم مرز با پاکستان و بیابان‌های خشک جنوب مشغول مبارزه بودند.

واشنگتن ایگزامینر همچنان نوشته که بدون توجه به شیوۀ جنگیدن نیروهای امریکایی، هدف آنها کمتر در سطح بزرگ رهبری این کشور مورد توجه قرار گرفته.

در ادامه آمده که باید حسابدهی از کسانی صورت گیرد که بر تلاش‌های جنگ در افغانستان نظارت می‌کردند و پول را به کشوری می‌پرداختند که به فساد گستردۀ اداری گرفتار است.

در حالی که اکنون بیش از یک ماه از آغاز روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان می‌گذرد، روزنامۀ واشنگتن ایگزامینر نوشته که قربانی‌های نظامیان امریکایی هیچگاه نتیجه را چنین پیش‌بینی نمی‌کرد.

XS
SM
MD
LG