لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۰۴:۴۷

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: تنها در ماه می ۲۸۰ غیرنظامی کشته شده اند


انفجار ماین مقناطیسی بر یک موتر ترانسپورت شهر در غرب شهر کابل. ۰۱ جون ۲۰۲۱
انفجار ماین مقناطیسی بر یک موتر ترانسپورت شهر در غرب شهر کابل. ۰۱ جون ۲۰۲۱

ادامه درگیری و وارد شدن تلفات به غیر نظامیان در افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور را سخت نگران کرده است.

ذبیح الله فرهنگ رئیس نشرات این کمیسیون به رادیو آزادی گفته که تنها در یک ماه گذشته سال‌جاری میلادی نزدیک به ۳۰۰ غیر نظامی در افغانستان کشته شده اند: "متاسفانه که در ماه می در ۸۷ حمله هراس افگنانه ۲۸۰ غیر نظامی کشته شده اند. ۱۸ زن، ۱۰۹ کودک شامل این قربانیان اند. هویت ۷ فرد کشته شده هنوز مشخص نیست. ۶۳۴ غیر نظامی زخمی شده اند که ۹۶ زن، ۲۴۵ کودک شامل آنها هستند. تلفات ملکی افزایش یافته و این قابل نگرانی است."

ذبیح الله فرهنگ رئیس نشرات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
ذبیح الله فرهنگ رئیس نشرات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

این نگرانی در حالی بیان می‌شود که در تازه‌ترین مورد، شام روز سه‌شنبه در دو انفجار در بس‌های نوع کاستر در غرب شهر کابل ۱۰ غیر نظامی کشته و دستکم ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

پولیس گفته که مواد انفجاری در موترها جاسازی شده بود و هدف این حمله‌ها غیر نظامیان بوده است.

از سویی هم امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری از مردم خواسته در جلوگیری از چنین حمله‌ها با نیروهای امنیتی همکاری کنند.

آقای صالح گفته که تنها در ۵ ماه گذشته ۸۵۰ حمله بمی در شهر کابل خنثی شده و عاملان آن زندانی شده اند.

در همین حال، طارق آرین سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی گفت که تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت عاملان این رویداد‌ها و جلوگیری از حمله‌های مشابه ادامه دارد: "تروریستان یک جنایت دیگر را نیز انجام دادند. در موترهای که حامل غیر نظامیان بود ماین گذاری کرده و آنها را هدف قرار دادند. در ماه گذشته ده‌ها ماین‌گذار بازداشت شده اند. نهاد‌های امنیتی و کشفی کار می‌کنند تا عاملان این رویداد‌ها را گرفتار کرده و به نهاد‌های عدلی و قضایی بسپارند."

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان
طارق آرین سخنگوی وزارت داخله افغانستان

پیش از این نیز حمله‌های مشابهی در غرب شهر کابل صورت گرفته که حمله بر مکتب سیدالشهدا تازه‌ترین این‌گونه حمله‌ها بوده که در آن بیش از ۸۰ غیر نظامی که بیشتر‌شان دختران بودند کشته و اضافه از صد تن زخمی شدند.

حکومت افغانستان همواره طالبان را عامل این حمله دانسته اما طالبان دست داشتن در حمله دیروز و حمله‌های مشابهی دیگر را رد کرده اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود نوشته که حمله در مربوطات حوزه سوم شهر کابل به این گروه ارتباط ندارد و تاکید کرده که طالبان غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهند.

پیش از این دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد "یونما" در گزارش سه ماهه‌اش نوشته بود که با تلاش‌های صلح در افغانستان تلفات غیر نظامیان افزایش یافته است.

در گزارش این سازمان آمده بود که در سه ماه اول سال‌جاری میلادی ۵۷۳ غیر نظامی در افغانستان کشته شده که این آمار ۲۹ درصد افزایش را در تلفات غیرنظامیان نسبت به زمان مشابهی آن در سال گذشته نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG