لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۸

هیل: امریکا به نیمه راه خروج از افغانستان نزدیک است


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان

نشریه امریکایی هیل در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تحت عنوان" ایالات متحده به نیمه راه خروج از افغانستان نزدیک است" مطلبی را نشر کرده.

در مطلب آمده که جان کربی، مسئول مطبوعاتی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) روز سه‌شنبه گفت که اردوی امریکا تقریباً در نیمه راه است که نیروهایش را تا یك ماه دیگر از افغانستان خارج کند.

آقای کربی به خبرنگاران در پنتاگون گفت که قوماندانی مرکزی ایالات متحده تخمین می‌کند که بین ۳۰ تا ۴۴ درصد روند خروج از افغانستان را تکمیل کرده است.

هیل از قول پنتاگون نوشته که از اول ماه می که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آغاز شد، حدود ۳۰۰ پرواز طیاره‌های (سی ۱۷) وسایل و تجهیزات نظامی را از افغانستان انتقال داده اند.

به گفتۀ پنتاگون حدود ۱۳۰۰۰ قطعه تجهیزات نیز برای تخریب به ادارۀ تداركات دفاعی تحویل داده شده است.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اپریل سالجاری دستور داد که همه نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر، همزمان با بیستمین سالگرد حملات تروریستی بر امریکا از افغانستان خارج شوند.

نیویارک تایمز به تازگی از قول مقام‌های نظامی گزارش داده که احتمال دارد خروج همۀ نیروهای امریکایی از افغانستان در ماه جولای تکمیل شود.

به اساس اعلامیۀ قوماندانی مرکزی نیروهای امریکایی که اوایل روز سه‌شنبه نشر شد، واشنگتن شش پایگاه و تاسیسات نظامی را رسماً به وزارت دفاع افغانستان تسلیم کرده است.

در این حال سرمنشی ناتو هم گفته که ماموریت نظامی این پیمان در افغانستان بعد از دو دهه به پایان خواهد رسید، اما این پیمان همکاری‌اش‌ را در سایر بخش‌ها با افغانستان ادامه می‌دهد.

ینس ستولتنبرگ سه‌شنبه بعد از نشست وزرای خارجه و دفاع این پیمان در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسش رادیو آزادی گفت که تصمیم ترک افغانستان آسان نبود، حالا وقت آن رسیده که افغان‌ها خودشان مسئول آینده خود باشند. ستولتنبرگ گفته که در نهایت صلح را به رهبری و مالکیت افغان‌ها تامین کنند و مسئولیت کامل در قبال آینده در دست خود افغان‌ها باشد.

نشریۀ امریکایی نشنل انترست نیز در شمارۀ اخیر خود، به مسئلۀ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و روابط ایالات متحده با چین پرداخته.

نویسنده گفته که با در نظرداشت تنش‌های موجود در روابط بین ایالات متحده و چین، جابجایی بزرگترین سرمایۀ هوایی و بحری امریکا از اقیانوس آرام و استقرار آن در اقیانوس هند، مبین ناکافی بودن ظرفیت بحری امریکا و خروج بی‌جا از افغانستان است.

به نوشته نشنل انترست، وزارت دفاع امریکا قصد دارد که برای حمایت از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در تابستان امسال، گروه تهاجمی کشتی طیاره بردار "یو. اس. اس رونالد ریگان" را از منطقه ماموریت عادی آن در اقیانوس آرام غربی به بحیرۀ عرب و اقیانوس هند منتقل کند.

نشنل انترست می‌نویسد در حالیکه وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) می‌خواهد که تصمیم جو بایدن را در مورد خروج نیروها از افغانستان اجرا کند، به طور فزاینده روشن می‌شود که تصمیم سیاسی قصر سفید، قبل از تکمیل شدن پلان‌های حیاتی نظامی اتخاذ شده است.

XS
SM
MD
LG