لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۲

ازبیکستان اعتبارنامه یک خبرنگار مستقل را تمدید نکرد


اگنیژکا پیکولیچکا ویلژیوسکا، خبرنگار الجزیره در ازبیکستان

وزارت خارجۀ ازبیکستان اعتبارنامه یک خبرنگار مستقل را تمدید نکرد.

این خبرنگار پولیندی زن اوایل سال جاری مقام‌های این وزارت را به آزار و اذیت جنسی متهم کرده بود.

او گفته بود که مقام‌های بر وی فشار وارد کردند که بخاطر تمدید اعتبارنامۀ خود مطالب مثبت دربارۀ این کشور بنویسد.

اما یوسف کوبولجانوف سخنگوی وزارت خارجه در پیام دیروز خود (۲ جون) در تلگرام نوشت که اعتبارنامۀ اگنیژکا پیکولیچکا ویلژیوسکا، خبرنگار الجزیره تمدید نشد چون وی قانون جمهوریت ازبیکستان را نقض کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه نگفت که کدام فقرۀ قانون چگونه ازسوی این خبرنگار نقض شده است.

اما خانم پیکولیچکا ویلژیوسکا در پاسخ به این اتهام در توییتر خود نوشت که این ادعای وزارت خارجه که وی گویا به آبرو و اعتبار شهروندان ازبیکستان توهین کرده، درست نیست.

وی همچین افزود که این ادعای وزارت هم درست نیست که او را به دامن زدن به خصومت‌های قومی و مذهبی و مداخله در امور داخلی کشور متهم می‌کند.

خانم ویلژیوسکا گفت که این یک تلاش برای خاموش کردن وی است.

این خبرنگار می‌گوید که وزارت خارجۀ ازبیکستان او را به نقض قانون حفاظت کودکان از معلومات مضر برای صحت آن‌ها متهم کرده است.

وزارت خارجۀ ازبیکستان در اوایل ماه فبروری از خانم ویلژیوسکا معذرت خواسته، گفت که کارمندی که از وی شکایت کرده بود منفک شد.

این خبرنگار که برای روزنامه گاردین و نشریۀ ایوروایشیا نت هم کار می‌کرد گفت، با این معذرت خواهی اعتبارنامه وی برای مدت سه ماه تمدید شد.

تیم تارلوت سفیر بریتانیا در تاشکند تصمیم
تیم تارلوت سفیر بریتانیا در تاشکند تصمیم

تیم تارلوت سفیر بریتانیا در تاشکند تصمیم اخیر مقام‌های ازبیکستان مبنی بر تمدید نکردن اعتبارنامه این خبرنگار را مایوس کننده خواند.

او در توییت خود گفت که آزادی رسانه‌ها به معنای حمایت و دفاع از خبرنگاران است حتی اگر آن‌ها مطالب انتقادی و جنجال برانگیز بنویسند.

سازمان خبرنگاران بدون سرحد در پاریس تصمیم وزارت خارجۀ ازبیکستان را یک تلاشی برای محدود کردن آزادی رسانه‌ها خوانده، محکوم کرد.

این سازمان از حکومت ازبیکستان خواست که به این خبرنگار اجازه ادامۀ کار دهد.

XS
SM
MD
LG