لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۸

کاهش دیپلومات‌ها و کارمندان سفارت امریکا پاسخ بلاروس به تحریم‌های واشنگتن


بیرق ملی بلاروس

سخنگوی وزارت خارجۀ بلاروس روز پنجشنبه از اقدام برای کاهش شمار دیپلومات‌ها و کارمندان سفارت امریکا در منسک خبر داد.

اناتولی گلاز، اما در این باره جزئیات ارائه نکرد.

او گفت که جواز فعالیت اداره انکشاف بین‌المللی امریکا نیز لغو شده است.

سخنگوی وزارت خارجۀ بلاروس این اقدامات را هدفمند توصیف کرد و افزود که این اقدامات برای ارسال پیام روشنی به ایالات متحده در مورد به گفتۀ او بی فایده بودن فشار و اجبار در روابط با بلاروس روی دست گرفته می‌شود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا پس از این اعلام بلاروس به خبرنگار در واشنگتن گفت: "جولی فیشر سفیر امریکا در موقعیتی قرار خواهد داشت که به حمایت از آرزوهای دموکراتیک مردم بلاروس ادامه دهد. او از بیرون بلاروس به تماس با آنها به شمول رهبران جنبش‌های طرفدار دموکراسی، فعالان رسانه‌ای، محصلین و اعضای جامعه مدنی برای ابراز حمایت ما ادامه خواهد داد."

اقدام بلاروس برای کاهش شمار دیپلوماتان و کارمندان سفارت امریکا در منسک در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده به دنبال فرود اجباری طیارۀ شرکت رایان ایر، تحریم‌ها را بر ۹ شرکت دولتی بلاروس وضع کرد.

این طیاره در ۲۳ ماه می توسط رژیم بلاروس مجبور به نشست در میدان هوایی منسک شد و رامان پراتاسیویچ روزنامه نگار و مخالف رژیم که از سرنشینان طیاره بود دستگیر شد.

کشورهای مختلف و نهادهای حامی روزنامه نگاران این رویداد را محکوم کرده اند.

قصر سفید تحریم‌های تازه علیه بلاروس را در اواخر ماه می اعلام کرد و گفت که واشنگتن در هماهنگی با اتحادیۀ اروپا و دیگر شریکانش فهرست تحریم‌های هدفمند را علیه اعضای کلیدی حکومت بلاروس تهیه می‌کند.

امریکا آنها را به نقض حقوق بشر، فساد، دست داشتن در تقلب در انتخابات پارسال و فرود اجباری طیاره متهم می‌کند.

واشنگتن پیش از این در پاسخ به سرکوب مخالفان رژیم بلاروس، تحریم‌های را علیه آن کشور وضع کرده بود.

وزارت خارجۀ بلاروس اقدامات امریکا را "غیرقانونی" و مغایر قانون بین‌المللی خوانده و افزوده که برای فشار دادن به گفته‌اش "یک کشور مستقل" طراحی شده است.

XS
SM
MD
LG