لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۷

اردو: در حمله هوایی بر نهرسراج هلمند، به‌غیرنظامیان تلفات وارد شده است


آرشیف، عکس جنبه تزئینی دارید

اردوی افغانستان تائید می‌کند که در حمله هوایی بر ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند، به‌غیرنظامیان هم تلفات وارد شده.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند می‌گوید، حمله هوایی هنگامی صورت گرفت که مردم محل به همراهی طالبان وارد یک قرارگاه نظامی سقوط کرده شدند و دست به چپاول زدند.

اردوی افغانستان، از وارد کردن تلفات سنگین به طالبان در ولسوالی نهرسراج ولایت هلمند خبر می‌دهد. در عین حال این را هم می‌پذیرد که در حمله هوایی جمعه(۱۴ جوزا) به غیرنظامیان هم تلفات وارد شده.

قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند به رسانه‌ها گفت که قرارگاه سقوط کرده به دست طالبان، هنگامی هدف حملات هوایی قرار گرفت که شورشیان برای چپاول وسایل نظامی وارد آن شدند.

سمیع سادات قوماندان قول اردوی ۲۱۵ میوند به رسانه‌ها گفت که قرارگاه سقوط کرده به دست طالبان، هنگامی هدف حملات هوایی قرار گرفت که شورشیان برای چپاول وسایل نظامی وارد آن شدند.

به گفتۀ سادات، در حمله شماری از غیرنظامیان هم کشته و زخمی شده اند.

آقای سادات افزود: " قضیه طوری بود که یک پوسته ما سقوط کرد. سپس طالبان و شماری از مردم برای چپاول به آنجا رفتند. قوای هوایی دست به کار شد و اجراات کرد. آنها وارد قرارگاۀ نظامی شدند. داخل شدن به قرارگاۀ نظامی و به غارت بردن اسرار و تجهیزات آن جرم است. همکاری با طالبان هم جرم است به همین دلیل عملیات هوایی صورت گرفت. متاسفم که شماری از غیرنظامیان هدف قرار گفتند اما آنها نباید با طالبان بر ضد ما همدست شوند."

آرشیف، یک قراگاه امنیتی در هلمند
آرشیف، یک قراگاه امنیتی در هلمند

قول اردوی میوند آمار دقیق کشته و زخمی‌های غیرنظامی را مشخص نکرده، اما گفته است که در حملات ۲۰ جنگجوی طالبان کشته شده اند و ۸ تن دیگر‌شان زخم برداشته اند.

زلمی یک باشنده روستای یخچال ولسوالی نهرسراج است. او چشمدیدش را با رادیو آزادی اینگونه شریک ساخت.

او گفت: "قرارگاه در حال تخلیه شدن بود. مردم وارد آن شدند و همه چیز را می‌بردند. طیاره‌ها آمدند و بمباران کردند. طالبان هم آنجا بودند و غیرنظامیان هم. زخمی‌ها را به گرشک انتقال دادند. برای اهدای خون به گرشک رفتیم، آنجا وضعیت خیلی بد بود."

سخنگویان طالبان در یک اعلامیه ادعا کرده که در رویداد ۳۰ غیرنظامی کشته شده اند و ۷۰ تن دیگر هم زخم برداشته اند.

آنسو گروه طالبان شمار تلفات غیرنظامی را در نهرسراج هلمند زیاد می‌داند.

قاری یوسف احمدی از سخنگویان طالبان در یک اعلامیه ادعا کرده که در رویداد ۳۰ غیرنظامی کشته شده اند و ۷۰ تن دیگر هم زخم برداشته اند.

در اعلامیه آمده است، قرارگاه اردوی ملی که سقوط کرده در مسیر شاهراۀ هرات – کندهار واقع شده است و به گفتۀ این گروه، شماری از راننده‌ها، مسافران و مردم محل پیش از حمله به دیدن قرارگاه آمده بودند.

عطاالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند، کشته شده‌ها را غیرنظامیان نه، بلکه قراردادی‌های طالبان عنوان می‌کند.

او افزود: "برای چپاول پوسته، شماری از طالبان مسلح و شمار دیگر غیرمسلح وارد شدند. بمباران صورت گرفته. درگیری هم شده. حالا به باور مردم غیرنظامیان هدف قرار گرفتند. به باور من غیرنظامی نبودند، کسانی اند که به خواست طالبان آمده بودند. این گروه قراردادی‌های منظم دارد."

محلی که رویداد صورت گرفته، دور افتاده است و دسترسی خبرنگاران هم به آنجا مشکل، بناءً دشوار است که واقعیت این رویداد مشخص شود.

خبرنگار رادیو آزادی در ولایت‌های جنوبی گزارش می‌دهد که قربانیان و زخمی‌های حمله هوایی، به شفاخانه گرشک منتقل شده اند و در آنجا شبکه‌های مخابراتی فعالیت ندارند.

مقام‌های نظامی از مردم می‌خواهند تا از محلات و تاسیسات نظامی دور باشند.

تا اکنون در مورد رویداد نهرسراج، منابع مستقل چیزی نگفته اند، اما پیش از این ویدیو‌های از هلمند، لغمان و چند ولایت دیگر نشر شده بود که مردم محل از پوسته‌های سقوط کرده، وسایل را با خود می‌برند.

XS
SM
MD
LG