لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۴ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۶

هشت صبح: فصل تازه‌ بمبگذاری بیشتر ساکنان غرب کابل هدف قرار می‌دهد


شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های کابل در شماره‌های امروز خود بیشتر به بررسی حملات مرگبار اخیر در غرب کابل پرداخته‌اند و خواستار توجه نهادهای دولتی به امنیت این منطقه شده‌اند.

  • هشت صبح

هشت صبح نوشته است که فصل تازه‌ای از بمبگذاری در کابل آغاز شده که بیشتر ساکنان غرب کابل هدف قرار می‌دهند. روزنامه افزوده که تا اکنون هرحمله‌ای که صورت گرفته عاملان آن شناسایی نشده است، اما حکومت گروه طالبان را مسئول آن دانسته، ولی این گروه این ادعا را رد کرده است.

سرمقاله‌نویس هشت صبح به این باور است که همزمان با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، ترورهای هدفمند نیز آغاز شده که بیشتر قربانیان این حملات خبرنگاران، فعالان مدنی و چهره‌های شناخته‌شد هستند.

به نوشته روزنامه، حکومت اعلام کرده که اخیراً صدها تن را به ظن دست داشتن در کشتار کارمندان دولت و بمبگذاری‌های گوناگون بازداشت کرده، اما تا حال توضیح نداده است که آنا چه کسانی هستند.

نویسنده هشت صبح تأکید کرد که دولت باید امنیت شهروندان کابل را تامین کند و این از مکلفیت‌های حکومت است.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی نسبت به آنچه که وخامت وضعیت امنیتی شهر کابل خوانده، اظهار نگرانی کرده است. به نوشته روزنامه، شهریان کابل در هرگوشه و کنار این شهر در اثر انفجارها کشته می‌شوند و بیشتر قربانیان ساکنان غرب کابل هستند.

به باور نویسنده، در عقب این‌گونه حملات دست سازمانهای استخباراتی است و آنها با این کار می‌خواهند در افغانستان نوعی جنگ دیگر را براه بیندازند.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی این پرسش مطرح کرده است که شورای امنیت ملی چرا طرح امنیتی غرب کابل را رد کرده است. به باور نویسنده، این طرح با همکاری و مشورت نمایندگان شورای ملی، وکلای گذر، مقامهای نظامی و امنیتی دولت آماده شده که باید پس از ارزیابی تایید شود.

نویسنده روزنامه افزوده که در چنین شرایط حساس حلقات استخباراتی "دشمن" تلاش دارند که یک گروه خاص را در افغانستان هدف قرار دهند و سبب برانگیخته شدن خشم آنان شود که این کار به خیر و نفع هیچ کس نخواهد بود.

آرمان ملی در ادامه متأکید کرده است که مردم باید برای تامین امنیت با نهادهای امنیتی و کشفی همکار باشند و برنام‌های سازمان‌دهندگان این حملات را خنثی کنند و اجازه ندهند که به اهداف خود برسند.

به نوشته روزنامه، امروز برای محکوم کردن حملات مرگبار در غرب کابل تظاهرات مجازی در شبکه‌های شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شود.

  • صبح کابل

روزنامه صبح کابل در سرمقاله خود به مشکلات مختلف کودکان افغان اشاره کرده و نوشته که بیش از پنج میلیون کودکان افغان از وضعیت و عوامل مختلف آن متاثر هستند و از این میان یک میلیون معتاد به مواد مخدر هستند.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده که به دلیل جنگ، فقر و عدم رعایت قوانین جنگی از سوی طرفهای درگیر، افغانستان در زمینه کودکان در صدر کشورهای دارای وضعیت نامناسبی جا گرفته است.

صبح کابل افزوده که کودکان در افغانستان هنوز هم در معرض بهره‌برداری سوء قرار دارند کارهای شاقه انجام می‌دهند و حتی در برخی مناطق هدف سو استفاده جنسی قرار می‌گیرند.‌

XS
SM
MD
LG