لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۸

از شب گذشته یک تحریم دیگر علیه بلاروس در اروپا جاری شده است


از این به بعد طیاره‌های شرکت هوائی بلاروس نمی‌توانند از میدان‌های هوائی کشورهای اتحادیه اروپا استفاده کنند.

از شب گذشته یک تحریم دیگر علیه بلاروس در اروپا جاری شد.

از این به بعد طیاره‌های شرکت هوائی بلاروس نمی‌توانند از میدان‌های هوائی کشورهای اتحادیه اروپا استفاده کنند.

طیاره‌های شرکت هوائی بیلاروس به بیش از ۲۰ میدان هوائی در کشورهای اروپائی پرواز داشتند.

کشورهای اتحادیه اروپا از روز جمعه به بعد رفت‌وآمد و پرواز طیاره‌های شرکت هوائی بلاروس را به‌میدان‌های هوائی و فضای خود ممنوع اعلام کردند.

همزمان با این یک رهبر اپوزسیون بلاروس که در بیرون از این‌کشور بسر می‌برد، از کشورهای غربی خواست که تحریم‌های سخت‌تر از این را برضد حکومت بلاروس عملی کنند.

نظر به گزارش خبرگزاری رویترز این تصمیم کشورهای اروپائی به فرود آورده شدن جبری یک طیاره شرکت هوائی راین ایر به بلاروس ارتباط دارد. طیاره راین ایر توسط یک طیاره جنگی بلاروس به‌این‌کشور فرود آورده شده و یک خبرنگار اپوزسیون که در آن سفر می‌کرد دستگیر شد.

یک طیاره شرکت هوائی راین ایر
یک طیاره شرکت هوائی راین ایر

تصمیم نو اتحادیه اروپا جزو مجازات فراخ‌تر این‌کشورها می‌باشد که می‌خواهند در پاسخ به این عمل، حکومت بلاروس را مجازات کنند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه گفته است که این تصمیم به وقت اروپای مرکزی در نیمه شب گذشته به مرحله اجرا گذاشته شده و تمام میدان‌های هوائی این‌کشورها به روی پرواز طیاره‌های شرکت هوائی بلاروس بسته شدند.

در این تحریم‌ها شرکت‌های هوائی کشورهای دیگر هم شامل است که مسافرین شرکت هوائی بلاروس را انتقال می‌دهند.

اداره محافظت هوائی اروپا هم روز چهارشنبه گفته بود که شرکت‌های هوائی این‌کشورهای اروپايی هم به‌غیر از حالات اضطراری از فضای بلاروس نمی‌گذرند.

اتحادیه جهانی ترانسپورت هوائی که از صنعت هوائی جهان نماینده‌گی می‌کند بر این تصمیم اتحادیه اروپا انتقاد کرده و می‌گوید این تصمیم سبب طویل شدن راه پرواز به آسیا و بیشتر شدن نرخ پرواز‌ها به‌این سمت خواهد شد.

اما اتحادیه اروپا می‌گوید به‌زور فرود آوردن یک طیاره که از میدان هوائی یونان به‌سمت ویلنیوس پایتخت لیتوانیا در حرکت بود و دستگیر شدن خبرنگار رامان پراتاسوویچ یک گروگان‌گیری دولتی می‌باشد و نباید تحمل شود.

الکساندر لوکاشینکا رهبر حکومت بلاروس ادعا می‌کند که پراتاسوویج برای تنظیم دسیسه یک شورش فعالیت داشت.

شرکت هوائی بلاروس بنام بلاویا به‌میدان‌های هوائی بیش از ۲۰ کشور اروپايی به‌شمول جرمنی، فرانسه و ایتالیا پراواز های مستقیم داشت.

XS
SM
MD
LG