لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۳

صلح و امنیت از موارد مهم گفت‌وگوهای اتمر و مردوف در هرات


نشست مقام‌های افغانستان و ترکمنستان در ولایت هرات. ۱۵ جوزا ۱۴۰۰

ولایت هرات میزبان یک هیئت بلند رتبه ترکمنستان به رهبری رشید مِرِدوف، وزیر خارجه این کشور برای دو روز است.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان امروز شنبه (۱۵ جوزا) گفت که در این سفر روی پروژه های تاپی، برق رسانی، خط آهن، صادرات سنگ مرمر، راه لاجورد، صلح و امنیت و درخواست به آکسیجن بحث خواهد شد.

او ابراز امیدواری می‌کند که گفت‌وگو با ترکمنستان زمینه ساز گسترش همکاری های منطقه‌ای شود: "آرزومندم که گفت‌وگوهای امروز و فردای ما یک گام مهم دیگری برای تحکیم و تعمیق همکاری‌ها و دوستی میان دو کشور و سطح منطقه باشد."

در کنار محمد حنیف اتمر، هارون چخانسوری وزیر معادن و پترولیم، اجمل احمدی، سرپرست دافغانستان بانک و احمد داوود نورزی رئیس شرکت برشنا به هرات سفر کرده اند.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان حین صحبت در نشستی با وزیر خارجه ترکمنستان در ولایت هرات ۱۵ جوزا ۱۴۰۰
محمد حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان حین صحبت در نشستی با وزیر خارجه ترکمنستان در ولایت هرات ۱۵ جوزا ۱۴۰۰

در شرایطی که سطح خشونت‌ها و جنگ در افغانستان به میزان چشم‌گیری افزایش یافته، وزیر خارجه افغانستان بر همکاری مشترک با ترکمنستان در مورد صلح و تأمین امنیت تاکید کرده است: "مهم‌ترین گفت‌وگوی ما را طبعاً همکاری مشترک دو کشور در رابطه با صلح و امنیت تشکیل خواهد داد."

افغانستان از طریق ولایت‌های هرات، بادغیس و فاریاب با کشور ترکمنستان مرز مشترک دارد. پروژه تاپی یا خط انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند، تاپی یا پروژه انتقال برق ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و خط آهن هرات‌تورغندی و انتقال برق به افغانستان از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی میان این دو کشور است.

رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان در جریان نشست با مقام های افغان در ولایت هرات ۱۵ جوزا ۱۴۰۰
رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان در جریان نشست با مقام های افغان در ولایت هرات ۱۵ جوزا ۱۴۰۰

رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان در این حال بر گسترش همکاری در همۀ این بخش‌ها تاکید کرد: "ما به شهر زیبای هرات با هیئت عالی رتبه ترکمنستان آمدیم و هدف اساسی ما به هرات این است که روی ابعاد مختلف روابط خود صحبت و این روابط را محکم کنیم و در مورد برادری و دوستی میان دو کشور صحبت‌های خواهیم داشت."

در کنار پروژه‌های اقتصادی کلان، یک قسمت زیادی از گاز افغانستان از طریق ترکمنستان تأمین می‌شود.

دو سال پیش همایون قیومی، سرپرست پیشین وزارت مالیه افغانستان در سفرش به هرات گفته بود که ترکمنستان در بدل خریداری سنگ مرمر هرات، خواستار تبادل کالا است.

دست کم طی پنج سال گذشته همکاری های اقتصادی میان افغانستان و ترکمنستان در حال افزایش بوده است.

XS
SM
MD
LG