لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۸

منازعه مرزی میان تاجیکستان و قرغیزستان؛ روی آتش‌بس توافق شد


مرز میان تاجیکستان و قرغیزستان

مقام‌های قرغیزستان و تاجیکستان در زمینۀ تامین آرامش در منطقۀ مورد منازعۀ سرحدی بین این کشور به توافق رسیدند.

حدود یک ماه پس از درگیری‌های مرگبار اخیر، مقام‌های ارشد امنیتی قرغیزستان و تاجیکستان دیروز (شنبه، ۵ جون) در زمینۀ کاهش تنش‌ها و تامین آرامش در منطقۀ مورد منازعۀ سرحدی این دو کشور، به توافق رسیدند.

جهارم جون بار دیگر تنش‌ها در امتداد منطقۀ مورد منازعۀ سرحدی بین این دو کشور آسیای میانه افزایش یافت و دو جانب یکدیگر را به نقض توافق‌های قبلی متهم کردند.

قرغیزستان نیروهای سرحدی تاجیکستان را متهم کرد که یک کانتینر را در جریان شب در منطقه‌ای که مقام‌های قرغیزستان آن را"منطقه‌ی مورد منازعه" خوانده‌اند، جابجا کرده است.

به گفتۀ مقام‌های قرغیزستان، این کانتینر در امتداد ساحه‌ی سرحدی علامت‌گزاری نشده در منطقه اوش، جابجا شده است.

مرز مشترک میان قرغیزستان و تاجیکستان
مرز مشترک میان قرغیزستان و تاجیکستان

اما ادارۀ مطبوعاتی سرحدی تاجیکستان این اعلام قرغیزستان را رد کرده گفته که این پوسته به منطقه سرحدی انتقال داده شده که قبلاً به حیث قلمرو تاجیکستان با جانب قرغیزستان، توافق شده بود.

بعد از مذاکرات بین مقام‌های ارشد امنیتی قرغیزستان و تاجیکستان، هر دو جانب به یک توافق ۹ ماده‌یی برای ختم این بن بست رسیده اند.

بر اساس این توافق، مقام‌های قرغیزستان و تاجیکستان، هر دو کشور پوسته‌های سرحدی‌شان را به فاصله سه کیلومتری از منطقه مورد منازعه انتقال داده و به گروه‌های کاری اداردۀ توپوگرافی دستور می‌دهند، تا حدود سرحدات بین آن‌ها را مشخص و تعیین کنند.

تقریباً نصف سرحد ۹۷۰ کیلومتری بین قرغیزستان و تاجیکستان تا هنوز مشخص و علامت‌گذاری نشده است. این مسئله از زمان استقلال این دو کشور از اتحاد شوروی سابق تا اکنون، بارها به تنش‌های سرحدی منجر شده است.

XS
SM
MD
LG