لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ اسد ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۰

خلیل‌زاد برای ازسرگیری دور تازه سفرهایش امروز وارد کابل شد


آغاز دور جدید سفر زلمی خلیل‌زاد

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان به کابل سفر کرده‌است.

ارگ ریاست جمهوری گفته که آقای خلیل‌زاد در دیدار با محمداشرف غنی، رئیس جمهوری، گفته که امریکا از یک افغانستان مستقل، حاکم، دمکراتیک و صلح‌آمیز پشتیبانی می‌کند که دستاوردهای دو دهه گذشته حفظ شود.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان از سفر هیئت امریکایی به رهبری زلمی‌ خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریكا برای صلح افغانستان به كابل خبر داد.

ارگ گفته که این هیئت روز یکشنبه با رئیس جمهور غنی و دیگر مقام‌های افغان دیدار کرد.

دفتر ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای نوشته که در این دیدار دو طرف در مورد ادامه همکاری‌های سیاسی، دیپلماتیک، امنیتی و دفاعی، انسانی و اقتصادی گفت‌وگو کردند.

در این خبرنامه آمده که هیئت امریکایی با اشاره به کمک سالانۀ ۳،۳ میلیارد دالری امریکا به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، پیام حکومت امریکا را در حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی به‌ویژه نیروهای هوایی و بخش‌های اقتصادی و حقوق بشری، بیان کردند.

خبرنامه افزوده که این هیئت گفته که برای افغانستان مستقل، متحد، بی‌طرف، دموکراتیک و صلح‌آمیز است، تلاش می‌کنند تا دستآوردهای دو دهۀ گذشته حفظ و تقویت شود.

از سوی دیگر آقای خلیل‌زاد در دیدار با رئیس شورای عالی مصالحه ملی هدف از سفرش را گفت‌وگو درباره فصل جدید همکاری‌ها و روابط با افغانستان گفته‌است.

این شورا در خبرنامه‌ای به نقل از آقای خلیل‌زاد نوشته که امریکا در مبارزه با تروریزم، حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی و کمک‌های اقتصادی به افغانستان متعهد است.

آقای خلیل‌زاد در این دیدار گفته که کشورش با قاطعیت از روند صلح حمایت می‌کند و در راستای ایجاد اجماع جهانی و منطقه‌ای در حمایت از تلاش‌های صلح کار می‌کند.

او افزوده که وقت آن است تا طرف‌های درگیر خشونت‌ها را کاهش دهند و گفت‌وگوهای جدی و نتیجه‌بخش را آغاز کنند.

رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در این دیدار، بار دیگر بر ضرورت پایان جنگ تأکید کرد و افزود که مردم نباید قربانی یک جنگ بی‌معنی شوند و هیچ یک از طرف‌ها نباید اشتباه کند که در ادامه جنگ پیروز می‌شود.

زلمی خلیل‌زاد در حالی وارد کابل شده که تلاش‌ها برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح در دوحه جریان است.

به ادامه این تلاش‌ها، جیل میشو، معاون سرمنشی ملل متحد در بخش امنیت و مصونیت و دیبورا لاینز نماینده سرمنشی ملل متحد در افغانستان با هیئت‌های حکومت افغانستان و طالبان دیدار کرده‌اند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان: "در این دیدار سازمان ملل متحد از پروسه صلح افغانستان حمایت دوامدار خود را اعلام کرد. همچنین اعضای مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان نقش سازمان ملل متحد را در روند مذاکرات صلح افغانستان مهم خواندند. همچنین ابراز امیدواری کردند که در این دور از مذاکرات در مورد مسائل عمده و اساسی صحبت شود و به پیش‌رفتی که مورد رضایت مردم افغانستان است، دست یابند‌."

ناجیه انوری٬ سخنگوی وزارت دولت در امور صلح
ناجیه انوری٬ سخنگوی وزارت دولت در امور صلح

در همین حال، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفت که در این دیدار روی نقش سازمان ملل متحد در روند صلح بحث شد.

او افزوده است: "در نشست نقش سازمان ملل متحد در روند صلح افغانستان و همچنان کمک‌های سازمان ملل متحد در زمینه‌های بشری پس از صلح مورد بحث قرار گرفت."

این در حالی است که با وجود امیدواری به دور جدید مذاکرات صلح در دوحه، این روند هنوز آغاز نشده است.

اما وزارت دولت در امور صلح افغانستان می‌گوید که انتظار می‌رود اعضای باقی‌مانده هیئت فردا به دوحه سفر کنند.

افزون بر مردم افغانستان، جامعه جهانی، امریکا و سازمان ملل متحد در روند جدید مذاکرات خواستار آتش‌بس و پایان جنگ هستند -چیزی که به گفته آنان زمینه‌ساز توافق سیاسی موفق خواهد بود.

XS
SM
MD
LG