لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۶

اتمر: با ترکمنستان روی امنیت پروژه‌های بزرگ به توافقاتی دست یافته‌ایم


محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان می‌گوید که با ترکمنستان روی آتش‌بس فوری، امنیت پروژه‌های بزرگ هم‌چون تاپی، تاپ، خط آهن، راه لاجورد به توافقاتی دست یافته‌اند.

او پس از صحبت دو روزه با وزیر خارجه ترکمنستان، یکی از دلایل تاخیر در آغاز این پروژه‌ها در داخل خاک افغانستان را جنگ طلبی طالبان می‌داند. او از گروه طالبان می‌خواهد که از فرصت پیش آمده برای ختم جنگ استفاده کنند.

محمد حنیف اتمر وزیر خارجۀ افغانستان گفته که با رشید مردوف همتای ترکمنستانی خود در موارد مختلف از جمله برقراری صلح و تقویت روابط اقتصادی صحبت کرده.

او در پایان نشست دو روزه در هرات بار دیگر از طالبان خواست که صلح کنند.

او گفت: "یک بار دیگر من می‌خواهم که در این فرصت تاریخی، از نام دولت افغانستان به طالبان صدا بکنم که هرنوع ادامه خشونت و جنگ و خون‌ریزی، نه تنها فرصت صلح و ثبات از مردم ما می‌گیرد و فرصت انجام این پروژه‌های بزرگ تاریخی، اقتصادی و منطقه از مردم افغانستان می‌گیرد و در آن صورت طالبان مستقیماً مسئول آن خواهد بود."

آقای اتمر افزود که با میردوف هم در مورد برقراری صلح در افغانستان صحبت کرده.

رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان
رشید مردوف وزیر خارجه ترکمنستان

او گفت: "نقش ترکمنستان منحیث یک کشور بی‌طرف و دوست افغانستان در روند صلح برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است و در این راستا صحبت کردیم و صحبت ما روی آتش‌بس فوری، روی رسیدن به یک توافق سیاسی و مخصوصاً در رابطه با امنیت این پروژه‌های بزرگ اقتصادی هم گفتگویی خوبی داشتیم و هم به توافقاتی رسیدیم."

نشست دو روزه مقام‌های افغان و ترکمنستان در مورد پروژه‌های تاپی، تاپ، خط آهن هرات – تورغندی، فروش سنگ مرمر، راه لاجورد و همکاری در روند صلح در ولایت هرات پایان یافت.

در این نشست هارون چخانسوری، وزیر معادن و پطرولیم، اجمل احمدی، سرپرست دافغانستان بانک و احمد داوود نورزی رئیس شرکت برشنا هم اشتراک کردند.

سید عبدالوحید قتالی، والی هرات هم آنجا بود.

او گفت که پروژه‌های عمده اقتصادی از جمله تاپی بر زندگی بسیاری از افغان‌ها تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

او افزود که باوجود نگرانی‌های امنیتی به فکر تطبیق پروژه‌های اقتصادی هستند.

در این نشست هارون چخانسوری، وزیر معادن و پطرولیم، اجمل احمدی، سرپرست دافغانستان بانک و احمد داوود نورزی رئیس شرکت برشنا هم اشتراک کردند.
در این نشست هارون چخانسوری، وزیر معادن و پطرولیم، اجمل احمدی، سرپرست دافغانستان بانک و احمد داوود نورزی رئیس شرکت برشنا هم اشتراک کردند.

او افزود: "به این قسم شرایط حساس، دنیا هم ببیند و مردم افغانستان ببیند که جانب دولت افغانستان، بر علاوه جنگ و صلح، به انکشاف و آبادانی افغانستان فکر می‌کند. هشت محوری که جناب وزیر صاحب تشریح کردند، قسمت اعظم مردم افغانستان می‌تواند که بالاخره در زندگی تغییر ایجاد کند به‌خصوص قشر صنعتی ما و صنعت‌کار ما که در ناامیدی به سر می‌بردند و این گفتگوها با ترکمنستان برای آنان یک امید ایجاد کرد."

رشید مردوف، وزیر خارجه ترکمنستان روز گذشته بر گسترش همکاری‌های اقتصادی با افغانستان تاکید کرده بود.

یونس قاضی‌زاده، رییس اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات به پیامدهای مثبت همکاری بیشتر با ترکمنستان امیدوار است.

او می‌گوید: "ترکمنستان یکی از شریکان بزرگ اقتصادی در سطح منطقه است و بیشتر از سه میلیارد دالر ما واردات از ترکمنستان داریم، بخش عظیمی مواد سوختی ما را ترکمنستان تامین می‌کند."

با وجود این، بسیاری از مردم هرات از عملکرد حکومت انتقاد می‌کنند که در بخش آغاز کار عملی پروژه‌ تاپی یا خط انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند و هم چنین پروژه تاپ، خط انتقال برق به پاکستان کاری چشمگیری انجام نداده است.

پروژه تاپی
پروژه تاپی

هارون چخانسوری، وزیر معادن و پطرولیم افغانستان می‌گوید که بانک انکشاف آسیایی بالاتر از یک میلیارد دالر امریکایی را برای عملی کردن پروژه تاپی تعهد کرده است.

او اطمینان داده است که تا چند ماه دیگر مشخص خواهد شد که تا چه زمانی کار عملی پروژه‌های تاپ و تاپی در افغانستان آغاز خواهد شد.

اما برخی از مردم می‌پرسند که با توجه به افزایش ناامنی در نقاط مختلف افغانستان این پروژه های اقتصادی تاثیرگذار بر زندگی شان چگونه تطبیق خواهد شد.

XS
SM
MD
LG