لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۹

جرمنی از افزایش فعالیت جاسوسی روسیه در این کشور هشدار داد


آرشیف، رهبران روسیه و جرمنی. عکس جنبه تزئینی دارد

رئیس استخبارات جرمنی هشدار می‌دهد که فعالیت جاسوسی مسکو در این کشور به گونۀ قابل ملاحظۀ افزایش یافته است.

توماس هیلدینونگ در گفت‌وگو با روزنامه ویلت ام سونتاگ که روز یکشنبه نشر شد گفت که فعالیت‌های روسیه به سطح دوران جنگ سرد رسیده و این کشور علاقمندی بسیار پیچیدۀ استخباراتی در اکثریت عرصه های پالیسی در جرمنی دارد.

رئیس استخبارات جرمنی گفت که روسیه "یک عدد متکامل" از جاسوسان دارد که تلاش می‌کنند با مراجع تصمیم‌گیری تماس بگیرند.

آقای هیلدینونگ به کشته شدن یک مرد گرجستانی در سال ۲۰۱۹ در برلین اشاره کرد که استخبارات جرمنی عاملان روسی را مسئول می‌داند.

جرمنی که از لحاظ نفوس و اقتصاد بزرگ‌ترین کشور عضو اتحادیۀ اروپا است روی پالیسی‌های این اتحادیه در برابر روسیه نفوذ و تاثیر دارد.

جرمنی در ماه سپتمبر آینده انتخابات برگزار می‌کند که در نتیجۀ آن بعد از شانزده سال برای نخستین بار یک صدراعظم جدید انتخاب خواهد شد.

جریان کار ساخت انتقال لوله گاز از روسیه به جرمنی (نارد استریم۲)
جریان کار ساخت انتقال لوله گاز از روسیه به جرمنی (نارد استریم۲)

آیندۀ پایپ لاین یازده میلیارد دالری گاز روسیه به جرمنی یکی از موضوعات مورد بحث در این انتخابات است. این پروژه با مخالفت چشم‌گیری خارجی روبرو می‌باشد.

در عین حال برونو کهل رئیس استخبارات خارجی جرمنی هشدار داده گفته است که دشمنان برای دامن زدن به اختلافات میان کشورهای غربی از همۀ راه‌های ممکن استفاده می‌کنند.

او با هشدار از روسیه و چین گفت: "فقط در بارۀ تسلط و غلبۀ دیگر قدرت‌های که ارادۀ خود را می‌خواهند برما تحمیل کنند فکر کنید."

رئیس استخبارات خارجی جرمنی گفت: "اخلاق تغییر کرده از روش‌های خشن‌تر و بی رحمانه‌تر استفاده می‌شود و منافع نسبت به گذشته بسیار رسوا تر دنبال می‌شود."

برونو کهل می‌گوید که برخی کشورها هنگام شیوع کرونا روش‌های جدیدی چون دیپلوماسی واکسین یا فروش ماسک به پیش گرفتند و با استفاده از همه راه و روش برای تامین منافع خود و دامن زدن به اختلافات در غرب سعی کردند.

XS
SM
MD
LG