لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ سرطان ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۰

امریکا می‌خواهد نیرو‌های هوایی افغانستان را 'تقویت و تجهیز' کند


آرشیف، شماری از نیروهای هوایی افغانستان

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته که تجهیز نیروهای هوایی این کشور، از موضوع‌های عمده گفتگوهای یک هیئت امریکایی با مقام‌های افغان در کابل است.

منابع حکومت افغانستان گفته‌اند که امریکا در نظر دارد نیروهای هوایی افغانستان را تجهیز و تقویت کند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته که این موضوع در دیدار هیئت امریکایی به ریاست زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان مطرح شده است.

محمد امیری، معاون سخنگوی آقای غنی در پیامی به رادیو آزادی نوشت که "علاوه برکمک‌های دیگر، تهیه تجهیزات و امکانات بیشتر مانند طیاره‌ها و غیره برای نیروهای هوایی این کشور، از موضوعات مهم مورد بحث دو طرف در روزهای آینده است."

هیئت مشترک امریکایی دیروز در دیدار با رئیس‌جمهور غنی، بر پشتیبانی از نیروهای هوایی افغانستان تاکید کرد.

آغاز دور جدید سفر زلمی خلیلزاد و دیدارش با مقام‌های ارشد افغانستان در ارگ ریاست جمهوری این‌کشور.
آغاز دور جدید سفر زلمی خلیلزاد و دیدارش با مقام‌های ارشد افغانستان در ارگ ریاست جمهوری این‌کشور.

این موضوع در حالی مطرح شده که پیشتر بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) پیش از این در گزارشی اظهار نگرانی کرده بود که بدون حمایت قراردادی‌های امریکایی، توانایی نیروهای هوایی افغان کاهش خواهد یافت.

وزارت دفاع امریکا نیز در ۱۳ ثور گفته بود که نیروهای افغان هنوز متکی به پشتیبانی قراردادی‌ها هستند.

ظاهراً به‌نظر می‌رسد که این نگرانی‌ها توجه حکومت امریکا را جلب کرده است.

وزارت دفاع و فرماندهی نیروهای هوایی افغانستان به پرسش رادیو آزادی در این مورد پاسخ ندادند، اما پیش از این گفته بودند که نیروهای هوایی در وضعیتی قرار دارند که می‌توانند مسئولیت‌ها را به‌گونه مستقلانه برعهده گیرند.

وزارت دفاع این کشور، اما در این زمینه کمک‌های بین‌المللی به ویژه همکاری‌های امریکا را مهم دانسته و بر دوام آن تاکید کرده است.

از سوی دیگر، عتیق‌الله امرخیل جنرال پیشین نیروهای هوایی افغانستان گفته که نیروهای افغان در بخشهای جنگی، کشفی، تجهیزات، فنی، آموزشی و ترانسپورتی به کمک نیاز دارند.

عتیق‌الله امرخیل جنرال پیشین نیروهای هوایی افغانستان
عتیق‌الله امرخیل جنرال پیشین نیروهای هوایی افغانستان

او افزود: "اگر امریکا با ما کمک می‌کند، طیاره‌هایی را در دسترس ما قرار دهد که دو وظیفه را انجام می‌دهند، یعنی شکاری باشند و هم بمباردمان بتوانند. طیاره‌های کشفی هم بسیار مهم هستند."

امریکا در حالی از تقویت نیروهای هوایی افغانستان سخن گفته که تلاش‌های صلح نیز ادامه دارند و زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آن کشور برای صلح افغانستان برای گفتگو در این زمینه هنوز در کابل به سر می‌برد.

آقای خلیلزاد علاوه بر چهره‌های سیاسی و فعالان مدنی، با محمدحنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان نیز دیدار کرده و بر تسریع روند صلح، مبارزه با هراس‌افگنی، همکاری‌های اقتصادی و حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر در روند صلح، تاکید کرده است.

تلاشهای جامعه جهانی و سازمان ملل متحد برای آغاز مذاکرات صلح در دوحه نیز جریان دارد. توماس نیکلسون نماینده خاص اتحادیه اروپا برای افغانستان با یک هیئت طالبان درقطر دیدار داشته است.

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در پیامی به رسانه‌ها گفته که "در این نشست در مورد روند جاری صلح، خروج نیروهای خارجی، کمک‌های بشری اتحادیه اروپا و امنیت امدادرسانان گفتگو شده است."

محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان
محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان

این در حالی است که مرحله تازه گفتگوها میان هیئت‌های دولت افغانستان و طالبان در دوحه پایتخت قطر هنوز آغاز نشده اما دو طرف برای آن ابراز آمادگی کرده‌اند.

برای آغاز این گفتگوها، علاوه بر امریکا، قطر و ترکیه، تلاش‌های جامعه جهانی، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG