لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۹

خلیلزاد: امریکا از اسلحه تا پول به اردوی افغانستان کمک می‌کند


آرشیف، نیروهای ویژه افغانستان

نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان می‌گوید که کشورش آمادۀ کمک‌های همه‌جانبه از پول گرفته تا اسلحه با اردوی افغانستان است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در کابل است و در مورد ادامه کمک‌های همه‌جانبۀ کشورش با افغانستان اطمینان داده است.

خلیلزاد در جریان سفر کنونی‌اش به کابل برای دومین بار عصر دیروز با (۱۷ جوزا) رئیس جمهور اشرف غنی و برخی مقام‌های دیگر افغان در ارگ ریاست جمهوری ملاقات کرد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیۀ در مورد گفت که در این ملاقات روی فصل جدید همکاری‌ها میان واشنگتن و کابل در عرصه‌های مختلف به ویژه تداوم مناسبات سیاسی، اقتصادی، دیپلوماتیک و امنیتی گفتگو شد.

در اعلامیه آمده که هیئت امریکایی به رهبری زلمی خلیلزاد تعهد حکومت امریکا بخاطر کمک با افغانستان در عرصه‌های یاد شده را ابراز داشت.

همچنین خلیلزاد اطمینان داده که واشنگتن آماده است تا زمان برقراری صلح پایدار در افغانستان از هر طریق ممکن با این کشورکمک کند.

او این را دیشب در مصاحبۀ با طلوع نیوز گفت: "هر چیزی را که امریکا فیصله کرد که برای منفعت امنیتی امریکا خطر است، آماده مبارزه با آن است و همچنان تا زمانی که صلح نیامده امریکا با قوای افغانستان کمک خواهد کرد، کمک از نگاه پولی، اسلحه، تجهیزات و تمرین و دیگر گام‌ها تا اردو که وظیفه آن دفاع از افغانستان است آن را عملی کرده بتواند."

امریکا و ناتو خروج سربازان باقی مانده‌شان از افغانستان را در ماه می امسال آغاز کردند و قرار است تا یازدهم ماه سپتمبر امسال این روند تکمیل شود و همۀ نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند.

خلیلزاد از تصمیم رئیس جمهور جو بایدن برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حمایت کرد و گفت که اگر تهدید تروریسم در افغانستان ازسر گرفته شود و برای منافع امریکا خطر ایجاد کند، امریکا در منطقه سربازانش را دارد که از منافع خود دفاع کند.

شماری از سربازان امریکایی در افغانستان
شماری از سربازان امریکایی در افغانستان

او در اشاره به بودجه نظامی سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دالر برای تمویل نیروهای افغانستان تا سال ۲۰۲۲ گفت که برای نظارت از این پول توجه جدی صورت خواهد گرفت.

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در حالی به کابل سفر کرده که درگیری‌ها میان نیروهای افغان و طالبان در مناطق مختلف این کشور شدت گرفته است.

به تازگی طالبان ولسوالی‌های شهرک غور و گیزاب ارزگان را تصرف کردند و در ولسوالی قیصار فاریاب به جز از یک کندک اردوی ملی دیگر تمامی ساحات را بدست آورده اند.

خلیلزاد گفته که درگیری‌ها در حالی در افغانستان شدت گرفته که به گفتۀ او روند مذاکرات صلح در دوحه قطر با کندی مواجه شده و مذاکره کننده‌ها تا هنوز به مسایل واقعی نپرداخته اند.

XS
SM
MD
LG