لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۶ جوزا ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۸

نورد ستریم-۲؛ جرمنی راه‌های جبران خسارت مالی اوکراین را بررسی می‌کند


انتقال گاز روسیه به جرمنی توسط پروژه نورد ستریم-۲

وزیر خارجه امریکا می‌گوید، جرمنی در حال بررسی راه‌های جبران خسارات مالی اوکراین است که قرار است کییف پس از اتمام پروژه گاز نورد ستریم-۲ متحمل شود.

ایالات متحده و همچنین بسیاری از کشورهای اروپای شرقی مخالفت‌شان را با پروژه نورد ستریم-۲ ابراز کرده و گفته اند که این پروژه باعت وابستگی بیشتر اروپا به انرژی روسیه و تضعیف اقتصاد و امنیت اوکراین خواهد شد.

با این حال اداره رئیس جمهور جو بایدن ماه گذشته توافق کرد که از برخی تحریم‌ها بر پروژه انتقال گاز طبیعی روسیه به جرمنی صرف نظر کند، این اقدام برای بهبود روابط با جرمنی، متحد نزدیک امریکا روی دست گرفته شد.

برلین از پروژه نورد ستریم-۲ حمایت قوی می‌کند.

آرشیف
آرشیف

قرار است گاز طبیعی روسیه از طریق بحیره بالیتک به جرمنی انتقال یابد.

در جلسه استماعیه دیروز (۷ جون) کمیته روابط خارجی کانگرس امریکا، انتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور گفت که جرمنی در میز مذاکرات قرار گرفته تا چگونگی کمک با اوکراین پس از تکمیل پروژه نورد ستریم-۲ را به بحث گیرد.

به گفتۀ بلینکن، قرار است اوکراین پس از تکمیل شدن پروژه گاز نورد ستریم-۲ هزینه حمل و نقل گاز از خاک کشورش به اروپا را که میلیاردها دالر است از دست دهد و واشنگتن نمی‌خواهد که اوکراین با از دست دادن این هزینه، دچار مشکل اقتصادی شود.

او جزئیاتی در مورد نحوه جبران خسارات به اوکراین ارایه کرد و گفت که برخی‌ها در نظر دارند که جرمنی می‌تواند در صنعت جایگزین انرژی اوکراین سرمایه‌گذاری کند.

به گفته وزیر خارجه امریکا، مهم است تا واشنگتن و برلین روی توافقی دست یابند که در آینده اگر روسیه بخواهد از پایپ لاین گاز نورد ستریم-۲ به مثابه ابزار اجباری علیه همسایه‌ها و کشورهای اروپای شرقی استفاده کند، امریکا توانایی وضع تحریم‌ها بر این پایپ لاین را داشته باشد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا
انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا

ایالات متحده یکی از حامیان نزدیک اوکراین است و تحرکات روسیه در مرزهای این کشور را همواره محکوم کرده است.

از سوی دیگر ولادیمیر زلینسکی رئیس جمهور اوکراین دیروز گفت که جو بایدن همتایی امریکایی‌اش از او دعوت کرده که در ماه جولای از قصر سفید دیدن کند.

آقای زلینسکی پیش از این گفته بود در ملاقات با جو بایدن می‌خواهد در مورد وضع تحریم‌های بیشتر بر پروژه گاز نورد ستریم-۲ گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG